Dodano: 31 styczeń 2022r.

Jak dbać o bezpieczeństwo IT w swojej firmie?

Czy wiesz co jest najcenniejsze w Twojej firmie? Sejf? Auta? Towary w magazynie? Nie, najcenniejsze są dane. Informacje na temat zawartych umów, dane klientów i kontrahentów, plany rynkowej ekspansji, zestawienia kosztów. Gdyby takie informacje wyciekły, przedsiębiorstwo natychmiast straciłoby rynkową przewagę, a kolejną konsekwencją byłyby poważne problemy prawne. To właśnie dane powinny być chronione w pierwszej kolejności. Jak dbać o bezpieczeństwo IT w firmie? Poznaj podstawowe zasady.

Jak dbać o bezpieczeństwo IT w swojej firmie?

 

Zaangażuj profesjonalistów

Cyberbezpieczeństwo to ogromna dziedzina wiedzy, w której wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Hackerzy dzień i noc pracują nad złamaniem zabezpieczeń, poszukując kolejnych luk w systemie obronnym. Sam nie jesteś w stanie ochronić się przed atakami, ale specjaliści to potrafią. Dlatego właśnie podstawowym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa firmowej sieci IT jest nawiązanie współpracy z dobrą firmą informatyczną. Profesjonalni informatycy znają się na rzeczy, więc wdrożą optymalne rozwiązania. Ta firma: https://kompaniainformatyczna.pl/obsluga-firm/bezpieczenstwo-it/ oferuje stworzenie kompleksowej tarczy ochronnej, zgodnie z zasadami taktyki Defence in Depth. To skuteczna metoda, która obejmuje każdy segment firmowego sektora IT.

Nie ściągaj plików z nieznanych stron

Jeśli wchodzisz na nieznaną stronę lub na taką, którą program antywirusowy uważa za niebezpieczną, zawsze ryzykujesz. Nigdy nie pobieraj z takich miejsc żadnych plików. Nie należy również instalować programów z niepewnych stron. W pobranych plikach lub programach mogą bowiem znajdować się wirusy albo specjalne wtyczki, które utrudnią korzystanie z komputera. 

Nie używaj publicznego wi-fi

Lepiej unikać używania publicznego wi-fi dostępnego w centrach handlowych czy hotelach. Włamanie się przez taką sieć to dla hackerów pestka, zwłaszcza że zazwyczaj w publicznym wi-fi brakuje zabezpieczeń. Najlepiej wykupić duży pakiet Internetu mobilnego i nie martwić się o zagrożenia. Jeżeli jednak nie masz dostępu do prywatnej sieci, a koniecznie musisz skorzystać z Internetu, bezwzględnie unikaj logowania się do banku lub na różnego rodzaju strony, na których używasz haseł czy numerów swojej karty płatniczej. 

Weryfikuj strony

Czasami, żeby uchronić się przed wyłudzeniem danych wystarczy tylko prosta weryfikacja strony. Taką weryfikację można przeprowadzić samodzielnie. Należy jedynie spojrzeć na pasek z adresem www. Jeśli zaczyna się on od liter https, jesteś w bezpiecznym miejscu, ale jeśli skrót to http, należy być ostrożnym, ponieważ strona nie posiada certyfikatu SSL.

Nie podpinaj do komputerów nieznanych urządzeń

Znalazłeś pendrive’a i podpinasz go do komputera, żeby sprawdzić co jest w środku? W ten sposób bardzo ryzykujesz. Na urządzeniu mogą znajdować się szkodliwe pliki, które dostały się tam np. w wyniku wcześniejszego podpinania pamięci USB do zainfekowanych komputerów. Wgranie wirusów i pozostawienie pendrive’a w jakiś miejscu mogło być też świadomym działaniem hackera. Lepiej za kilkadziesiąt złotych kupić sobie nowy sprzęt i nie ryzykować utratą danych. 

Twórz silne hasła

Wiele osób wciąż lekceważy to podstawowe zabezpieczenie i do tworzenia haseł wykorzystuje imiona bliskich, imiona pupili lub daty urodzenia. Kolejną niebezpieczną, a zarazem rozpowszechnioną praktyką jest używanie tych samych haseł do kilku stron. Wystarczy, że ktoś przechwyci jedno hasło, a zyska dostęp do wszystkich naszych profili i kont. Dobre hasło powinno zawierać duże litery, małe litery, liczby i znaki specjalne. Już oburzasz się na fakt, że kombinacje złożone z takich znaków są trudne, a wręcz niemożliwe do zapamiętania? Tak, to prawda. Nie jest prosto zapamiętać np. takie hasło DoB!WMF28. Ale co jeśli okaże się, że to po prostu pierwsze litery słów z następującego zdania: „Dbam o bezpieczeństwo w mojej firmie”. Jest już o wiele łatwiej, prawda? Możesz korzystać z dowolnych zdań, cytatów czy też tytułów piosenek. Znajdź swoją własną metodę. 

Bezpieczeństwo IT to jedna z najbardziej kluczowych kwestii w każdym przedsiębiorstwie. Nigdy jej nie lekceważ. Nawiąż współpracę z dobrą firmą informatyczną i pamiętaj o kilku podstawowych zasadach podczas korzystania z komputera, a znacznie zminimalizujesz ryzyko utraty danych.

 

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Pixabay