Dodano: 14 maj 2018r.

Inżynierowie nauczyli robota biegać. Porusza się niemal jak człowiek

Kilka dni temu znana ze swoich humanoidalnych robotów firma Boston Dynamics opublikowała nowe nagranie, na którym dwunożny robot Atlas… biegnie. Sposób poruszania się robota nabrał sprężystości i nie przypomina już niezdarnych ruchów wcześniejszych egzemplarzy.

 

Opublikowany niedawno 33 sekundowy film z robotem Atlas robi furorę w sieci. Jednych nagranie zachwyca, innych przeraża. Atlas już wcześniej udowodnił, że bardzo dobrze radzi sobie z chodzeniem, a nawet skakaniem. Teraz czas przyszedł na naukę biegania, co wychodzi robotowi całkiem nieźle.

Sposób poruszania się robota jest niemal identyczny do człowieka. Nie jest to już niezdarne potykanie się w próbie parcia naprzód, jak to wyglądało na początku prac nad Atlasem. Robot porusza się sprawnie i pokonuje przy tym zróżnicowane formy terenu.

 

Atlas wyposażony jest w baterie, które pozwalają mu na dwie godziny pracy w terenie. Twórcy widzą potencjalne obszary zastosowań robota przede wszystkim w misjach ratunkowych po różnorakich katastrofach. Oczywiście pojawiają się też głosy, że może on zastąpić żołnierzy na polu bitwy.

Firma Boston Dynamics od lat 90. związana była z amerykańską armią. W 2013 roku została przejęta przez Google, a początkiem 2017 roku trafiła w ręce japońskiego Softbanku. Zasłynęła robotem BigDog – to czworonożna maszyna zbudowana na potrzeby armii USA, która została zaprojektowana, by dźwigać ekwipunek do 150 kilogramów idąc obok żołnierza. Maszyna jednak nie przypadła do gustu wojskowym decydentom, bo była za głośna.

Później powstały mniejsze i bardziej rozbudowane wersje BigDoga - Cheetah, RiSE czy Handle aż pojawił się Atlas – dwunożny robot wielkości dorosłego człowieka, ale znacznie przewyższający go siłą i zwinnością. W ubiegłym roku hitem było nagrania robota Atlas wykonującego salto w tył. Robot ten potrafił wykonać coś, czego wielu z nas nie jest w stanie. Teraz inżynierowie nauczyli go też sprawnie biegać.

 

Źródło: Futurism, fot. Boston Dynamics