Dodano: 03 luty 2017r.

Inteligentne okulary, które automatycznie dostosowują ostrość

Inteligentne okulary, które same dostosowują ostrość? Dzięki inżynierom z Uniwersytetu w Utah jest to możliwe. Wygląda na to, że dni okularów dwuogniskowych są już policzone.


Nowy sprzęt opracowany przez amerykańskich badaczy sam wykrywa, na czym osoba skupia aktualnie wzrok i automatycznie się do tego dostosowuje. Inteligentne okulary mogą wyprzeć z rynku okulary dwuogniskowe, progresywne czy te osobne do czytania.

Inżynierowie opracowali szkła wykonane z gliceryny, które umieszczono między dwiema elastycznymi membranami. W oprawkach zamontowali sensor, który mierzy odległość do danego obiektu, po czym dane przysyła do elastycznej membrany, a ta dostosowuje ostrość do wymagań noszącego okulary.


Fot. Uniwersytet w Utah

Fot. Uniwersytet w Utah

Zmiana ostrości trwa 14 milisekund, czyli właściwie jest niezauważalna. Obecnie oprawki zastosowane w okularach wyglądają dość topornie i są zdecydowanie za duże. To dlatego, że umieszczona jest w nich cała elektronika. Twórcy okularów zapewniają, że to się zmieni. System elektroniczny zostanie zminiaturyzowany i dostępny będzie szeroki wachlarz kształtów, rozmiarów i kolorów oprawek.

W dzisiejszych czasach nie mogło obejść się bez specjalnej aplikacji na smartfony. Okulary  potrafią komunikować się za pomocą połączenia Bluetooth. Przed pierwszym użyciem należy wprowadzić do aplikację swoją wadę wzroku. Następnie okulary same ustawią odpowiednią ostrość dostosowaną do wady wzroku ich posiadacza.

 

Źródło: unews.utah.edu. Fot. Staszewski /Wikimedia /C.C.3.0.