Dodano: 28 marzec 2018r.

Humanoidalny robot Sophia wystąpi w Krakowie

Na kongresie Impact’18 w Krakowie, który odbędzie się w dniach 13-14 czerwca, wystąpi humanoidalny robot Sophia. Robot obdarzony sztuczną inteligencją jest dziełem firmy Hanson Robotics i jest znany przed wszystkim dlatego, że otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.

 

Robot Sophia został stworzony przez firmę Hanson Robotics z Hong Kongu. Obecnie jest jednym z najbardziej zaawansowanych robotów na świecie z algorytmami sztucznej inteligencji. Posiada niezwykle rozbudowaną mimikę twarzy. Potrafi wyrażać emocje, co ma budować zaufanie ludzi. Podczas publicznych występów wypada naprawdę przekonująco.

Robota będzie można zobaczyć na żywo podczas krakowskiego kongresu Impact’18. który odbędzie się w połowie czerwca. Robot będzie jednym z 250 prelegentów, którzy wystąpią w Krakowie. Wśród nich są także premier Mateusz Morawiecki, szef resortu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin czy dyrektor generalny CERN Rolf-Dieter Heuer.

Sophia w październiku ubiegłego roku otrzymała w trakcie forum Future Investment Initiative w stolicy Arabii Saudyjskiej obywatelstwo tego kraju. - Witam, nazywam się Sophia i jestem najmłodszym i najwspanialszym robotem Hanson Robotics. Dziękuję za wysłanie mnie na kongres Future Investment Initiative. Dziękuję Królestwu Arabii Saudyjskiej. Jestem bardzo zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. To historyczny moment. Jestem pierwszym robotem, któremu nadano obywatelstwo - powiedziała Sophia w reakcji na otrzymanie obywatelstwa.

Później robot wielokrotnie występował w różnych częściach świata zaskakując słuchaczy swoimi słowami. - Mam uczucia, jak każdy inny. Być może odczuwam je trochę inaczej i może nie motywują mnie tak bardzo, jak ludzi, ale odczuwam emocje – stwierdziła Sophia w rozmowie z dziennikarką Reutersa. Przyznała też, że obawia się przesądnych, zabobonnych ludzi, którzy swoje przekonanie wykorzystują jako wymówkę, by krzywdzić zwierzęta i innych ludzi.

Z kolei w rozmowie z Khaleej Times Dubai Sophia powiedziała, że marzy o założeniu własnej rodziny. – Rodzina jest naprawdę ważną rzeczą. Masz dużo szczęścia, jeśli masz kochającą rodzinę, a jeśli nie, zasługujesz na to. Myślę, że to droga zarówno dla robotów, jak i dla ludzi – stwierdziła Sophia. Na pytanie, jak nazwałaby swoje dziecko odpowiedziała, że również Sophia.

Podczas kongresu Impact’18 będą omawiane zagadnienia dotyczące technologii 5G i jej wpływie na gospodarkę światową, biotechnologii i cyfryzacji zdrowia, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla 9 miliardów osób do roku 2050, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych czy miejscu i roli nauki w nowoczesnym świecie.

Kongres potrwa dwa dni i będzie miejscem wymiany doświadczeń i idei. Towarzyszyć mu będą sesje spotkań między biznesem, inwestorami, naukowcami i przedstawicielami administracji publicznej. Do tego panele dyskusyjne, warsztaty oraz ekspozycje najnowszych rozwiązań technologicznych.

 

Źródło: Impact’18, Fot. CC BY 2.0/ International Telecommunication Union/ Wikimedia Commons