Dodano: 15 marca 2022r.

Formatki sprężynowe - cechy i zastosowania

Gospodarka rozwija się w zaskakującym tempie, więc zapotrzebowanie na stal sprężynową również jest coraz większe. Bardzo często stosowane są formatki sprężynowe, czyli pasy cięte prostowane bądź arkusze sprężynowe, dostarczane do klienta w krążkach lub pasach. Czym są taśmy sprężynowe i jakie są ich zastosowania i główne cechy?

Formatki sprężynowe - cechy i zastosowania

 

Taśmy sprężynowe węglowe

Taśmy sprężynowe węglowe do hartowania w oleju tworzone są ze stali konstrukcyjnej i małej hartowności. Przeznaczone są na mniej obciążone sprężyny pracujące okresowo, a także do hartowania powierzchniowego i przekrojach do 10 mm. Taśmy stosowane są jako stal do produkcji sprężyn sprzęgieł, zaworów, amortyzatorów, a także stali na narzędzia, np. zęby grabi, dłuta czy młotki. Głównym zastosowaniem są wszelkie elementy sprężynujące. Stal C67S nie nadaje się do spawania. Jest podatna na odwęglenie i nie utlenia się podczas obróbki cieplnej. Jest jednak nieodporna na korozję atmosferyczną.

1.4310, X10CrNi18-8 – cechy i zastosowania

1.4310, X10CrNi18-8 to stal nierdzewna kwasoodporna sprężynowa niemagnetyczna. Cechuje się podwyższoną zawartością węgla i bardzo dobrymi własnościami tłocznymi. Występuje w postaci prętów ciągnionych, blach, drutów czy taśm zimnowalcowatych. Jej głównym przeznaczeniem jest produkcja sprężyn, podkładek sprężynowych, cięgien czy lin, a także części lotniczych i podzespołów stosowanych w przemyśle spożywczym, chemicznym. Jest odporna na korozję atmosferyczną, ale nie jest odporna na korozję międzykrystaliczną.

Stal C75 - gat. 75 – do czego jest stosowana i jakie ma właściwości?

Stal C75 - gat. 75 to stal sprężynowa węglowa o małej hartowności na mniej obciążone sprężyny. Jest bardzo odporna na ścieranie i cechuje się wysoką wytrzymałością. Nadaje się do zastosowania na części sprężynujące, resory, piły do cięcia kamieni. Jest stalą konstrukcyjną niespawalną. Jest niewrażliwa na kruchość odpuszczania. Jest za to bardzo podatna na odwęglenie i utlenienie podczas obróbki cieplnej.

Najlepsze formatki sprężynowe

Formatki sprężynowe najwyższej jakości oferuje marka Virgamet. Dostępne są formatki w różnych rozmiarach i grubościach, możliwe jest więc ich odpowiednie dobranie do własnych potrzeb, w zależności od sposobu zastosowania. Doskonała jakość i atrakcyjne ceny to cechy charakterystyczne tej marki. Zajrzyj na https://virgamet.pl/arkusze-tasmy-pasy-w-odcinkach-formatki-blachy-ciete-z-tasm-sprezynowe.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Pixabay