Dodano: 23 stycznia 2023r.

Exxon Mobil wiedział, ale nie powiedział. Koncern dokładnie przewidział zmiany klimatu jeszcze w latach 70.

Analiza prognoz dotyczących globalnego ocieplenia, które na zlecenie Exxon Mobil jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku przygotowali naukowcy pokazuje, że władze koncernu naftowego były świadome szkodliwości spalania paliw kopalnych, jednak wprowadzały opinię publiczną w błąd, kwestionując wiarygodność badań. Co zaskakujące, przewidywania dotyczące ocieplania się klimatu naukowców zatrudnionych przez koncern okazały się niezwykle dokładne.

Exxon Mobil wiedział, ale nie powiedział. Koncern dokładnie przewidział zmiany klimatu jeszcze w latach 70.

 

Kwestia współodpowiedzialności za postępujące globalne ocieplenie jest dla wielu koncernów niezwykle niewygodna. Wiele z nich lubi zasłaniać się np. brakiem pewności naukowej. Zdarzają się jednak i takie koncerny, które nie dość, że przez lata były świadome prawdy, to jeszcze przedstawiały kłamliwy jej obraz.

Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Science” (DOI: 10.1126/science.abk0063).

Exxon Mobil celowo wprowadzał w błąd opinię publiczną

W latach 70. XX wieku koncern naftowy Exxon Mobil włożył wiele wysiłku w kwestionowanie prezentowanych wtedy dowodów naukowych co do tego, że klimat na Ziemi się ociepla. Przedstawiciele koncernu twierdzili m.in., że prezentowane przez świat nauki modele klimatyczne nie są wiarygodne, prowadzili też szeroko zakrojoną działalność dezinformacyjną. Tymczasem okazuje się, że już w tamtych latach Exxon Mobil prowadził własne badania w tej kwestii. Co więcej: zawarte w tych badaniach przewidywania okazały się niezwykle trafne.

Opracowania przygotowane na zlecenie Exxon Mobil dość precyzyjnie przewidywały przyszły rozwój wypadków. Prognozowano w nich, że globalna temperatura będzie wzrastać mniej więcej o 0,2 stopnia Celsjusza na dekadę. Z badań tych wyłania się również wniosek, że koncern ten zdawał sobie sprawę z tego, że eksploatacja paliw kopalnych będzie mieć znaczący wpływ na klimat na naszej planecie, czego skutkiem będzie nawet śmierć i cierpienie wielu ludzi.

Skandaliczna działalność koncernu

W jaki sposób tłumaczy się sam koncern? Jego rzecznik przekonuje, że przez cztery dekady rozumienie zmian klimatycznych przez Exxon Mobil ewoluowało wraz z rozwojem badań klimatycznych, co zaowocowało ponad 150 opracowaniami. Jednocześnie podkreśla, że ludzie wyciągają błędne wnioski lub też wręcz zakłamują fakty w odniesieniu do stanowiska koncernu wobec globalnego ocieplenia, natomiast wspieranie przez koncern skutecznych rozwiązań jest przedstawiane jako próby prowadzenia działań dezinformacyjnych.

Trudno jest jednak się z tym zgodzić. W trakcie przesłuchań w Kongresie USA w roku 2021 zarówno Exxon, jak i Shell zostały oskarżone o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat zmian klimatycznych. Co więcej, wielokrotnie sam Exxon był pozywany, ponieważ wiedząc o negatywnym wpływie przemysłu naftowego na klimat na Ziemi, celowo wprowadzał w błąd opinię publiczną zasiewając wątpliwości w tej kwestii.

Exxon Mobil, ale i inne koncerny zostały w tym kontekście pozwane m.in. przez New Jersey, Nowy Jork, Kalifornię oraz Massachusetts, którego ówczesna prokurator generalna porównała tę sprawę do kampanii, która przez wiele lat prowadzona była przez koncerny tytoniowe i która dotyczyła negowania negatywnego wpływu papierosów na ludzkie zdrowie.

To jednak nie koniec. Wszystko wskazuje na to, że opisana powyżej działalność Exxon Mobil jest w dalszym ciągu prowadzona. Przykładowo zarówno w 1999, jak i w 2013 roku ówcześni CEO swoimi wypowiedziami podważali wiarygodność aktualnych modeli klimatycznych. Jak dodatkowo pokazuje analiza aktywności lobbingowej przeprowadzona przez InfluenceMap i dotycząca tego w jaki sposób przedsiębiorstwa wpływają na kryzys klimatyczny koncern ten całościowo lobbuje przeciwko realizacji celów Porozumienia Paryskiego. Znajduje się przy tym w czołówce wśród podmiotów, które w największym stopniu blokują jakikolwiek postęp w zakresie polityki klimatycznej.

 

Źródło: New Scientist, BBC, Phys.org, fot. Mike Mozart/ Flickr/ CC BY 2.0