Dodano: 29 lipca 2021r.

Dwunożny robot tworzy historię. Biegiem pokonał dystans 5 km

Robot Cassie został opracowany na Uniwersytecie Stanowym w Oregonie i wyprodukowany przez firmę Agility Robotics. Maszyna przeszła właśnie do historii, jako pierwsza w dziejach pokonując trasę liczącą pięć kilometrów w czasie 53 minut.

Dwunożny robot tworzy historię. Biegiem pokonał dystans 5 km



Cassie został opracowany pod kierunkiem profesora robotyki Jonathana Hursta z Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony USA. Od pierwszych testów robota w 2017 roku, był on cały czas udoskonalany. Wyposażony został m.in. w oprogramowanie do uczenia maszynowego.

Pierwszy taki robot

Cassie to pierwszy na świecie dwunożny robot wykorzystujący uczenie maszynowe do kontrolowania biegu na świeżym powietrzu. Udało mu się przebiec trasę 5 km bez ładowania baterii. W trakcie biegu zaliczył dwa upadki, które wydłużyły całkowity czas biegu o ok. 6 min.

- Studenci z Dynamic Robotics Laboratory połączyli wiedzę i umiejętności z zakresu biomechaniki i istniejących sposobów sterowania robotami z nowymi narzędziami uczenia maszynowego – mówi prof. Hurst. - Tego typu holistyczne podejście umożliwi robotom osiągnięcie poziomów wydajności zbliżonych do zwierzęcych. To jest niesamowicie ekscytujące – dodaje.

Cassie posiada kolana, które zginają się jak u strusia. Robot nauczył się biegać za pomocą tak zwanego algorytmu głębokiego uczenia się. Bieganie wymaga dynamicznego balansowania i zdolności do utrzymania równowagi podczas zmiany pozycji. Cassie nauczył się dokonywać subtelnych korekt, aby pozostać w pozycji pionowej podczas biegu.

Osiągnąć granice sprzętu dzięki uczeniu maszynowemu

- Cassie pod względem konstrukcyjnym jest bardzo wydajnym robotem. My byliśmy w stanie osiągnąć granice możliwości sprzętu i pokazać, co potrafi – mówi Jeremy Dao, który brał udział w projekcie.

- Uczenie maszynowe wspiera potężny algorytm sztucznej inteligencji. Otwiera to nowe możliwości i umiejętności, takie jak bieganie, skakanie i chodzenie po schodach – dodaje inny współautor badań Yesh Godse.

Prof. Hurst przekonuje, że roboty kroczące będą pewnego dnia powszechnym widokiem, podobnie jak dzisiaj samochody. Do tej pory nauka nie potrafiła sobie poradzić ze złożonym mechanizmem lokomocji przy wykorzystaniu nóg. Teraz zmienia się to dzięki przełomowym badaniom naukowców z Oregonu.

Rozwój robotów kroczących

- W niedalekiej przyszłości każdy z nas zobaczy podobne roboty i będzie miał z nimi styczność w wielu miejscach. Roboty będą pracować obok nas i poprawiać jakość naszego życia – uważa prof. Hurst. Naukowiec uważa, że oprócz prac logistycznych, takich jak dostarczanie paczek, roboty dwunożne w końcu rozwiną się w taki sposób, aby pomagać ludziom w ich własnych domach.

Całkowity czas biegu Cassie wyniósł 53 minuty i trzy sekundy, w tym około sześć i pół minuty zajęły resety niezbędne po dwóch upadkach. Jeden nastąpił z powodu przegrzanego komputera, drugi dlatego, że robot wykonał skręt ze zbyt dużą prędkością.

 

Źródło i fot.: Oregon State University