Dodano: 17 stycznia 2019r.

Dowiedz się, jak działa automatyka przemysłowa!

Automatyka przemysłowa to szczytowe osiągnięcie technologiczne, które zmieniło sposób, w jaki przebiegają procesy produkcyjne. Ma szerokie zastosowanie w wielu branżach, gdzie podnosi wydajność oraz jakość produkcji. Dowiedz się, na czym dokładnie polega.

Robot przemysłowy

 

Tym, co pozwala zakładom produkcyjnym osiągać dobre wyniki jakościowe i ilościowe są maszyny. Zamontowane na liniach montażowych nowoczesne urządzenia wspomagają produkcję oraz usprawniają kontrolę całego procesu. Możliwe jest to dzięki różnego rodzaju elektronice, która umożliwia automatyzację procesów przemysłowych.

Co to jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa jest częścią inżynierii zajmującej się automatyzacją procesów produkcji. Polega na sterowaniu procesami produkcyjnymi bez udziału lub z minimalnym udziałem człowieka. Sterowanie takie możliwe jest dzięki współpracy ze specjalnym oprogramowaniem komputerowym. Automatyka produkcyjna ma ogromne znaczenie w czasach, kiedy przemysł potrzebuje produkować jak najwięcej produktów w jak najkrótszym czasie i do tego jak najtaniej.

Główne funkcje automatyki przemysłowej opierają się nie tylko na zwiększaniu wydajności i jakości produkcji. Zrobotyzowane maszyny dostarczają dane o usterkach, odrzutach, szybkości pracy czy problemach z połączeniem. Pozwala to na szybką reakcję, dzięki czemu nie tylko minimalizuje się straty w przedsiębiorstwie, ale przede wszystkim podnosi się poziom bezpieczeństwa pracujących w nim ludzi.

Działanie systemów automatyki przemysłowej

Drugim istotnym terminem są tzw. systemy automatyki przemysłowej. Na system składają się wszystkie urządzenia i maszyny zainstalowane na linii przemysłowej oraz sterujące nimi oprogramowanie. System automatyki ma za zadanie dostarczać różnego rodzaju dane potrzebne do opracowania scenariuszy produkcji oraz kontroli procesów produkcyjnych.

W pracy systemów automatyki przemysłowej, poza maszynami, istotne jest także oprogramowanie kontrolujące procesy produkcyjne np. SCADA lub DSC. Oprogramowanie dostarcza dane, które są wykorzystywane do sterowania i optymalizacji procesów produkcyjnych, szybkiego reagowania na awarie, a nawet rozliczania pracowników.

Rodzaje systemów automatyki

Istnieją różne systemy automatyki. Możemy zaliczyć do nich m.in. maszyny do montażu, maszyny do transportu, maszyny do magazynowania produktów, a nawet całą linię montażową. Ponadto do systemów należą rejestratory, kamery lub czujniki. Ostatnie dwa systemy mają za zadanie np. sprawdzić przed montażem czy komponent nie jest uszkodzony oraz skontrolować stan innych urządzeń. To właśnie dzięki nim operator może szybko zareagować na wykrytą usterkę.

Za systemy automatyki uważa się ponadto urządzenia umożliwiające sterowanie maszynami, np. panele operatorskie i sterowniki PLC (Programmable Logic Controller). Na panelu operatorskim zazwyczaj znajduje się monitor, klawiatura, mysz oraz interfejs oprogramowania sterującego, zaś sterowniki PLC to urządzenia pomagające specjalistom w programowaniu określonych zachowań urządzenia i wykorzystują przy tym wbudowany w urządzenie język programowania. Za systemy automatyki przemysłowej uznajemy także urządzenia o innym przeznaczeniu, takie jak pompy, silniki czy zawory.

Artykuł został przygotowany przez sklep EBMiA.pl oferujący części i elementy automatyki przemysłowej takich jak serwonapędy: https://www.ebmia.pl/automatyka-serwonapedy-c-197_1216.html