Dodano: 14 marca 2022r.

Dla jakich branż wykonuje się płytki PCB na zamówienie?

Płytki PCB, czyli inaczej obwody drukowane, są jednym z najważniejszych elementów większości urządzeń elektronicznych. Bez nich nie byłoby możliwe wyprodukowanie telewizorów, telefonów czy mówiących zabawek. Ale to nie wszystko. Gdzie jeszcze stosuje się płytki drukowane? Jakie branże je wykorzystują? Jak powstają płytki na zamówienie?

Dla jakich branż wykonuje się płytki PCB na zamówienie?

 

Płytki PCB od angielskiego Printed Circuit Board to płytki wykonane z materiału izolacyjnego – dielektryka – pokrytego folią przewodzącą, służące do montażu elementów elektronicznych takich jak m.in. kondensatory, rezystory, diody czy oporniki. Część odpowiadającą za przewodzenie elektryczne stanowią ścieżki miedziane oraz pola lutownicze nazywane inaczej padami, które razem ze wspomnianymi już komponentami tworzą układ elektroniczny.

Jakie są podstawowe parametry płytki PCB? Liczba warstw – płytki mogą być jedno-, dwu- lub wielowarstwowe, materiał wykonania – m.in. teflonowe, G10, G11, FR4, FR4 na podkładzie aluminium, CEM itp., grubość i sztywność – płytki dzielimy na grube, cienkie i elastyczne, a także obciążalność prądowa zależna od grubości folii miedzianej.

Płytka drukowana na zamówienie musi idealnie odpowiadać potrzebom konkretnego klienta i być dostosowana do urządzenia, w którym zostanie zamontowana, dlatego zazwyczaj jest unikatowa.

Jakie branże wykorzystują płytki drukowane?

Gdzie wykorzystuje się obwody drukowane? Płytki PCB na zamówienie produkuje się najczęściej dla firm z branż informatycznej i telekomunikacyjnej – są niezbędne do działania wszystkich urządzeń takich jak telefony, routery, komputery, tablety itp., motoryzacyjnej – trudno sobie wyobrazić nowoczesne samochody bez komputerów pokładowych, dużych wyświetlaczy i innych udogodnień, które nie mogłyby działać bez płytek PCB oraz z sektora medycznego – współczesna medycyna to szereg maszyn niezbędnych np. do wykonywania badań diagnostycznych i laboratoryjnych czy przeprowadzania operacji laparoskopowych. Ale to nie wszystko. Drukowanie płytek PCB odbywa się również na zlecenie firm zajmujących się tworzeniem elektroniki przemysłowej i użytkowej (smartfony, smartwatche, telewizory, pralki, piekarniki, mikrofalówki, ekspresy do kawy itd.), oświetlenia, monitoringu, nawigacji, urządzeń dla energetyki, lotnictwa oraz wojskowości. Nawet przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji nowoczesnych interaktywnych zabawek nie mogłyby działać, gdyby nie płytki PCB.

Jak powstają płytki PCB?

A jak powstają te zazwyczaj niewielkie elementy? Produkcja obwodów drukowanych to złożony, wieloetapowy proces. Tworzenie płytek PCB obejmuje około 30 operacji obróbkowych, w tym obróbkę mechaniczną, chemiczną oraz kontrolę elektroniczną i optyczną. W ramach obróbki mechanicznej wykonuje się cięcia, wiercenia i separowanie, a w ramach obróbki chemicznej – m.in. ścieżki, soldermaskę, opisy, trawienie, metalizację i cynowanie. Zaś kontrola to jeden z elementów testowania płytek.

Szukasz firmy oferującej projektowanie płytek drukowanych i ich wytwarzanie? Sprawdź Printor. To doświadczony producent płytek drukowanych działający dla przedsiębiorstw z różnych branż: https://printor.pl/oferta/produkcja-pcb/

 

Źródło: artykuł partnera