Dodano: 29 listopada 2022r.

Depresja u osób starszych - jak pomóc bliskiej osobie?

Depresja jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Coraz więcej uwagi poświęca się zdrowiu psychicznemu, jednak nadal jest to temat, który nie jest kojarzony z osobami starszymi. Jak przebiega epizod depresyjny u seniora? W jaki sposób można pomóc takiej osobie?

Depresja u osób starszych - jak pomóc bliskiej osobie?

 

Depresja u osób starszych - objawy

Choć depresja częściej dotyczy osób młodych, statystycznie aż kilkanaście procent osób po ukończeniu 60. roku życia może mierzyć się z tą chorobą. Specyfika tego zaburzenia jest taka, że wraz z wiekiem w coraz większym stopniu wpływa ona na funkcje poznawcze. Umiejętność koncentracji, zdolność do zapamiętywania informacji i planowania działań znacząco się zmniejsza. Wykrycie depresji u seniorów często staje się wyzwaniem właśnie z tego powodu. Są to bowiem objawy, które w pewnym wieku nie są nietypowe. 

Depresja jest chorobą, która kojarzy się przede wszystkim z obniżonym nastrojem. Seniorzy jednak dużo rzadziej niż osoby młode zgłaszają właśnie ten objaw. Również obniżona samoocena i poczucie winy to symptomy, na które skarżą się głównie przedstawiciele młodszej grupy wiekowej. Bez względu na wiek pojawia się jednak poczucie braku nadziei, a także anhedonia. 

Depresja u seniorów

Depresja a objawy somatyczne

To zaburzenie u seniorów często przybiera formę depresji maskowanej. W tej odmianie choroby na pierwszy plan wysuwają się objawy somatyczne. Najczęściej obejmują problemy związane z bólem głowy lub z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Mogą też pojawić się bóle w okolicy klatki piersiowej oraz bóle mięśniowe. Z reguły bóle tego rodzaju są oporne na leczenie objawowe i wymagają włączenia antydepresantów. 

Pewne choroby charakterystyczne dla osób w starszym wieku mogą być przyczyną depresji, współwystępować z nią lub pogarszać jej przebieg. Zalicza się do nich chorobę Parkinsona czy schorzenia obejmujące układ krwionośny. Zaburzenia depresyjne współwystępować mogą też z cukrzycą, łuszczycą, a nawet z nadciśnieniem. 

W przypadku depresji maskowanej wyjątkowo ważne jest nie tylko zadbanie o sferę zdrowia psychicznego, ale również fizycznego. Zalecane jest podjęcie regularnej, umiarkowanej aktywności na świeżym powietrzu, przejście na zdrową dietę oraz włączenie odpowiedniej suplementacji. Czasem dobrym pomysłem może okazać się wprowadzenie do jadłospisu produktów wysokoenergetycznych takich jak Fresubin Protein Energy DRINK

Jak pomóc osobie przeżywającej epizod depresyjny?

Bliscy osób zmagających się z depresją powinni zdawać sobie sprawę z tego, że seniorzy są w grupie ryzyka zagrożonej samobójstwem. Z tego względu bardzo ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Mając w swoim bliskim otoczeniu osobę, której zachowanie wskazuje na problemy tego rodzaju, warto zaproponować udanie się na terapię lub do lekarza psychiatry w celu uzyskania profesjonalnej pomocy

Odpowiednio dobrane leki antydepresyjne w połączeniu z terapią mogą nie tylko poprawić nastrój osoby chorej, ale również znacząco poprawić jej samopoczucie fizyczne. Wszelkiego rodzaju bóle wywołane depresją znikają po systematycznym przyjmowaniu dobrze dostosowanych leków. Najczęściej przepisywane są inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny - wykazują największą skuteczność, a jednocześnie dostępnych jest wiele preparatów, które seniorzy mogą przyjmować razem z lekami na inne schorzenia. 

 

Źródło: artykuł partnera