Dodano: 28 stycznia 2022r.

Czym jest VPN i czy warto w niego zainwestować?

Ostatnio słowa „bezpieczeństwo w sieci” odmieniane są przez wszystkie przypadki. Słyszymy o nich w kontekście ataków hakerskich na komputery prywatne, wykradania danych użytkowników sieci, cyberataków na instytucje rządowe, firmy i różne organizacje. Jeszcze przed pandemią koronawirusa ogromna część aktywności ludzi odbywała się w sieci. Kolejne lockdowny i praca zdalna jeszcze przyspieszyły i pogłębiły ten proces. Jak zatem pozostać bezpiecznym w globalnej sieci pełnej niebezpieczeństw i pułapek? Rozwiązaniem może być VPN. Czym jest i jaki wybrać?

Czym jest VPN i czy warto w niego zainwestować?

 

Skrót VPN pochodzi od angielskich słów Virtual Private Network, co po polsku znaczy Wirtualna Sieć Prywatna. Dlaczego „wirtualna”? Ponieważ nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych urządzeń fizycznych. Z sieci takiej można korzystać na dowolnych urządzeniach i w każdym miejscu. Dlaczego „sieć”? Bo chodzi po prostu o tak dobrze znany nam Internet. Dlaczego „prywatna”? Bo zapewnia użytkownikom niemal pełną anonimowość. Dostęp do VPN posiadają jedynie jej użytkownicy. Sprawia to, że mogą wymieniać się między sobą plikami, dokumentami, wspólnie pracować itd. i nikt z zewnątrz nie będzie mógł śledzić ich aktywności.

Jak skorzystać z VPN? Wystarczy zainstalować odpowiedni program na komputerze, tablecie lub smartfonie. Usługę dostarcza wiele firm, można wybrać na przykład oprogramowanie Surfshark VPN.

Dlaczego warto korzystać z VPN?

Warto sobie uświadomić, że każda nasza aktywność w sieci pozostawia ślady. Nie istnieje coś takiego jak pełna anonimowość w Internecie. Ślady te niekiedy bywają przydatne. Dzięki nim internetowe algorytmy przedstawiają nam wybrane specjalnie dla nas oferty, personalizują produkty i ułatwiają funkcjonowanie w skomplikowanym i bogatym wirtualnym świecie. Z drugiej strony takie dane są bardzo wrażliwe i mogą pomóc hakerom w wykradzeniu pieniędzy z naszych kont bankowych, włamań na komputery, śledzenia niemal wszystkich aspektów naszego życia.

Jeśli nie chcemy, aby wszystkie te wrażliwe dane na temat naszej aktywności w sieci mogły zostać w łatwy sposób zebrane i wykorzystane przez hakerów, może przekierować swoje połączenie właśnie przez serwer VPN. Maskuje i szyfruje on nasze aktywności w Internecie. Gdyby ktoś z zewnątrz chciał zobaczyć na przykład jakie strony ostatnio odwiedziliśmy, otrzymałby w odpowiedzi tylko niezrozumiały pakiet zaszyfrowanych danych. Ukryty pozostałby również nasz indywidualny adres IP, a strony zewnętrzne „widziałyby” adres serwera, którego używa nasze oprogramowanie VPN.

W podobny sposób działają sieci VPN w firmach. Dają one pracownikom dostęp do wspólnych zasobów danej organizacji, często tajnych lub wrażliwych. Zasada działania takich sieci jest bardzo podobna, jak w przypadku naszych prywatnych urządzeń. Sieć pozwala wszystkim osobom mającym do niej dostęp do korzystania z unikatowych zasobów, które nie są dostępne dla nikogo z zewnątrz. Nikt z zewnątrz nie może również śledzić zachowań osób działających w zaszyfrowanej rzeczywistości firmowej sieci VPN.

Do czego przydaje się VPN?

Wszystko co przeglądamy w Internecie zabezpieczonym przez VPN jest niewidoczne dla użytkowników i algorytmów spoza naszej sieci. Dzieje się tak, ponieważ dane przesyłane i odbierane przez nasze urządzenia są szyfrowane. Łącząc się przez VPN możemy obejść regionalne blokady Internetu, co pozwala nam np. oglądać polskiego Netflixa w innych krajach. VPN zabezpiecza także nasz komputer, jeśli łączymy się z hotspotami w różnych miejscach na świecie. Jeśli znajdziemy się w miejscu, gdzie treści w sieci są cenzurowane, to dzięki Wirtualnej Sieci Prywatnej możemy te ograniczenia obejść. VPN zabezpiecza również przed oprogramowaniem szpiegowskim, które nawet jeśli dostanie się do naszego urządzenia, to nie będzie wiedziało, gdzie ono się znajduje. VPN nie jest oczywiście antywirusem, jednak doskonale uzupełnia działanie podobnego oprogramowania.

VPN chroni zatem naszą prywatność, pozwala uniknąć wyłudzenia danych, wykradzenia naszych haseł na przykład do konta internetowego w banku, ułatwia też korzystanie z sieci w hotspotach czy poza granicami kraju. Z tego względu warto zainwestować w podobne oprogramowanie. Tym bardziej, że Wirtualna Sieć Prywatna może być wykorzystywana na każdym urządzeniu, nie tylko komputerze, ale też tablecie czy smartfonie.

Jakie cechy powinien mieć dobry VPN?

Decydując się na zakup VPN warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze na jak wielu urządzeniach będziemy mogli korzystać z naszej prywatnej sieci. Im więcej urządzeń, tym lepiej. Dlatego przede wszystkim należy patrzeć na licencję. Kolejne pytanie, które warto sobie zadać, to szybkość działania VPN. Najlepiej wybierać nielimitowaną przepustowość sieci, gdyż niektórzy operatorzy mogą chcieć nakładać ograniczenia. Oznacza to, że po przekroczeniu limitu danych sieć znacząco spowolni.

Przed wydatkiem należy też sprawdzić, czy wybrany przez was operator gwarantuje omijanie cenzury sieci w konkretnych państwach, do których chcecie się wybrać. Czasami operatorzy każą dodatkowo płacić za podobne usługi. Dobry VPN powinien posiadać również zabezpieczenie, które odcina dostęp do sieci w przypadku niekontrolowanego wyłączenia się sieci. Niektóre systemy blokują również pobieranie plików za pomocą systemów P2P. Jeśli korzystamy z podobnych programów warto sprawdzić, które VPN pozwalają na ich działanie. 

 

Fot. CC0 1.0/ Wikimedia Commons/ jaydeep