Dodano: 21 wrzesień 2022r.

Czy warto realizować szkolenia zdalne i kursy zdalne?

Coraz częściej szkolenia i kursy zamiast w tradycyjnej sali szkoleniowej realizowane są jako szkolenia i kursy zdalne przez sieć Internet. Czy warto z nich korzystać? Jakie zalety i wady mają szkolenia zdalne, kursy zdalne, warsztaty i webinaria?

Czy warto realizować szkolenia zdalne i kursy zdalne?

 

Szkolenia zdalne, kursy zdalne

Czym są szkolenia zdalne oraz kursy zdalne? To cały szereg szkoleń i kursów realizowanych zarówno na żywo, jak i w postaci e-learningu, których wspólną cechą jest fakt, że zajęcia odbywają się przez Internet. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że szkolenia i kursy zdalne mogą mieć bardzo różne formy:

  • Szkolenie zdalne na żywo – to event rozwojowy, w którym zajęcia prowadzone są na żywo na platformach do wideokonferencji i porozumiewania się na odległość w czasie rzeczywistym. Tego typu szkolenie zdalne ma z góry wyznaczony termin i określone godziny zajęć. Jest to szkolenie najbardziej zbliżone w swoim charakterze do typowego szkolenia stacjonarnego. Mamy możliwość uczestniczenia w zajęciach indywidualnych i grupowych, ćwiczeniach, dyskusji itp. Gdy natrafimy na trudniejszą porcję materiału możemy poprosić prowadzącego o dodatkowe wyjaśnienia bądź poświęcenie zagadnieniu więcej czasu.
  • Kursy zdalne e-learningowe – mają one postać uprzednio przygotowanych materiałów edukacyjnych, które dostępne są na platformie e-learning. Uczestnik tego typu kursu zdalnego loguje się do platformy i realizuje poszczególne partie materiału we własnym tempie i dogodnym dla niego czasie. Elastyczność w zakresie tempa uczenia się jest ogromną zaletą. Z drugiej strony samodzielnie musimy zadbać o automotywację.

Gdzie znaleźć szkolenia oraz kursy zdalne?

Szkolenia i kursy zdalne znajdziemy poprzez wyszukiwarki Internetowe oraz w mediach społecznościowych. Jeśli jednak nie chcemy w ciemno wyszukiwać tematów szkoleń i kursów, które mogą nas zainteresować możemy skorzystać również z internetowej bazy szkoleń i kursów zdalnych. Jest to swego rodzaju katalog szkoleń i kursów online, w którym znajdziemy oferty pochodzące od dziesiątek a nawet setek organizatorów i autorów.

Możemy przeglądać je po tematach, terminie realizacji oraz cenach. Z łatwością sprawdzimy też program szkolenia zdalnego lub kursu, który nas zainteresował i bezpłatnie zapiszemy się na zajęcia wypełniając darmowy formularz rejestracji internetowej.

Największą bazę obejmującą szkolenia zdalne, kursy zdalne, webinary i webinaria, a także internetowe warsztaty znajdziemy na https://eventis.pl/szkolenia-kursy/zdalne. W bazie z łatwością sprawdzimy wszystkie informacje potrzebne do zapisania się na szkolenie lub kurs zdalny.

Zalety i wady szkoleń zdalnych i kursów

Każda forma rozwoju umiejętności zdobywania wiedzy ma swoje zalety i mankamenty. Jakie są najczęściej wymieniane zalety szkoleń zdalnych oraz kursów?

  • Brak konieczności podróżowania. Kursy zdalne oraz szkolenia zdalne realizowane są przez sieć Internet. Oznacza to, że nie musimy podróżować na miejsce realizacji szkolenia, co oznacza oszczędność i czasu i pieniędzy.
  • Wysoka dostępność. Bez względu na to czy mieszkamy w mniejszym czy dużym mieście oferta szkoleń i kursów stacjonarnych zawsze będzie ograniczona. Problem ten niemalże nie istnieje w przypadku szkoleń i kursów zdalnych – możemy zapisać się na dowolne szkolenie zdalne lub kurs, bez względu na to, gdzie mieszkamy. Możemy korzystać nie tylko ze szkoleń w języku polskim, ale też zagranicznych szkoleń i kursów zdalnych, co jeszcze bardziej poszerza dostęp do nich.
  • Atrakcyjna cena. Kursy zdalne, a także zdalne szkolenia na żywo kosztują z reguły mniej niż ich stacjonarne odpowiedniki. To proste, organizator nie musi wynajmować Sali szkoleniowej, zapewniać sprzętu do prowadzenia prezentacji i zajęć czy też organizować wyżywienia i poczęstunku kawowego dla uczestników. Oszczędności te pozwalają zaoferować niższą cenę uczestnikom.
  • Mniej stresu. Wiele osób podkreśla, że szkolenia zdalne to zdecydowanie mniej stresu związanego z wchodzeniem w nowe otoczenie, występowaniem na forum publicznym itp. Problem ten jest jeszcze mniej dotkliwy, gdy zapiszemy się na zdalny kurs, gdzie nie mamy kontaktu z innymi uczestnikami. 

Czy szkolenia zdalne oraz kursy zdalne mają wady bądź mankamenty? Niewątpliwie tak. Do najczęściej wymienianych należą:

  • Brak kontaktu w prowadzącym. Problem ten to istotny mankament kursu zdalnego. Jeśli natrafimy na trudne zagadnienie nie mamy możliwości skorzystania bezpośrednio i bez czekania z pomocy trenera czy autora. Możemy napisać oczywiście maila lub zadać pytanie na forum, ale jest to ograniczenie kursu zdalnego. Jeśli zależy nam na kontakcie z prowadzącym wybierajmy szkolenia zdalne prowadzone na żywo.
  • Trudniejsza koncentracja. Konieczność zachowania uwagi przez cały dzień trwania szkolenia zdalnego to istotne ograniczenie tej formy rozwoju i zdobywania wiedzy. Każdego dnia spędzamy mnóstwo czasu przed monitorem, więc brak nam też odskoczni od codzienności, gdy wybieramy szkolenia zdalne.
  • Mniejsza wartość networkingowa. Nawet w przypadku szkolenia zdalnego na żywo nie poznamy tak dobrze innych uczestników szkolenia i nie nawiążemy relacji zawodowych, jak ma to miejsce w przypadku szkolenia stacjonarnego. Dlatego jeśli pracujemy w branży, w której kontakty są niezwykle istotne, wybór szkolenia zdalnego nie zawsze okaże się trafny. 

Podsumowanie

Warto zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy szkoleniami zdalnymi, a ich tradycyjnymi odpowiednikami. Warto również poznać zalety i wady szkolenia zdalnego na żywo oraz kursów zdalnych e-learningowych. Pomoże to nam wybrać formę rozwojową dopasowaną do naszych potrzeb, bo niewątpliwie warto się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Świat zmienia się zbyt szybko, żeby stać w miejscu i nie podążać za kierunkami zmian.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. PxHere