Dodano: 20 maja 2019r.

Czy nauka w przedszkolu wpływa na rozwój dziecka?

Przedszkole wykonuje niezwykle ważną funkcję w rozwoju dziecka. Przedszkole to miejsce edukacyjne, jakie ma za zadanie rozwijać zdolności wychowanków, umożliwiając im odpowiednie przygotowanie do nauki w szkole. Dobre rezultaty w kierowaniu rozwojem dziecka przedszkole może zagwarantować jedynie wtedy, kiedy jest w stanie spełnić najważniejsze dla wychowanka potrzeby: bezpieczeństwa, przynależności oraz kontaktu emocjonalnego z innymi ludźmi.

nauka w przedszkolu

 

W przedszkolu bardzo ważny jest właściwy wybór podręcznika, natomiast najdoskonalsze znajdziemy w księgarni edukacyjnej ksiegarnia-edukacyjna.pl/pol_m_Przedszkole_Szesciolatki_Olek-i-Ada_Pakiet-9736.html.

Rozwój dziecka w przedszkolu

Wiek przedszkolny wyróżnia się dynamicznym rozwojem fizycznym, umysłowym, rozwojem zmysłów - wzrok, słuch; organów wewnętrznych - płuca, serce, wątroba. Przez rozwój procesów kognitywnych dziecko otrzymuje lepsze umiejętności w otaczającym otoczeniu, zarówno tymże bliskim, jak również dalszym. Rozwój tenże ma zasadniczy związek z rozwojem ruchowym oraz psychicznym. Rozkwit formy fizycznej wiąże się z kształtowaniem spostrzeżeń małego dziecka, z rozwojem jego mowy oraz myślenia. Poznanie świata odbywa się przez oddziaływanie, w zabawie, w otoczeniu wychowawczym, jakie zaspokaja najdokładniejsze potrzeby dziecka - biologiczne (odżywianie, sen, odpoczynek); - psychiczne (przynależności do najbliższych, doświadczeń wzbogacających mózg dziecka, uznania ze strony rodziców itp).

Wpływ przedszkola na dziecko

Dzieci będąc częścią grupy mogą się od siebie uczyć, zrozumieć myśli oraz potrzeby pozostałych dzieci, ucząc się empatii, jak również panowania nad emocjami oraz wyrażania własnych uczuć. Normalne bycie w takiej niewielkiej grupie uczy przedszkolaki przestrzegania zasad, współdziałania, likwidowania sporów, radzenia sobie w rozmaitych sytuacjach. Podczas normalnych zajęć oraz zabaw dzieci uczą się wiele o sobie oraz otaczającym je świecie. Możliwość przebywania z rówieśnikami jest niezwykle istotna dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wspólne gry oraz zabawy, występy oraz wyprawy zapewniają im mnóstwo przyjemności, rozwijają ich kreatywność, zapewniają możliwość do wcielania się w różnorodne postacie, uczą przestrzegania zasad oraz współdziałania. Odkryte w przedszkolu osoby dorosłe (nauczyciele, zaproszeni goście, rodzice) spełniają jednakowo istotną funkcję, ponieważ pokazują im świat, zabierają w interesujące miejsca, poświęcają mnóstwo uwagi oraz troski w konsekwencji niejednokrotnie stają się ich autorytetami.

Dziecko w wieku przedszkolnym, gdy ma postępować w dany, oczekiwany w społeczeństwie sposób, musi być wspierane oraz pobudzane. Dorośli muszą dobrze operować pochwałą oraz karą, muszą się interesować sprawami, jakie dotyczą dzieci, ich pierwszych problemów, niepewności, jak i sporów oraz inicjatyw podejmowanych w zespole rówieśników. Poważnie traktowanie oraz wspólne roztrząsanie błahych kłopotów, chociażby nam dorosłym wydawałyby się one proste oraz nieważne, zabezpiecza poprawność dojrzewania społecznego. Zwyczaje oraz zachowania łatwo podlegają zapomnieniu, gdy nie są zapamiętywane, zwłaszcza kiedy dziecko znajduje się w nowym otoczeniu bądź nieznanej dla niego sytuacji.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany