Dodano: 26 styczeń 2017r.

Brytyjscy i czescy badacze zbudowali "super laser"

Zespół brytyjskich i czeskich naukowców opracował laser impulsowy, który, jak twierdzą twórcy, jest dziesięciokrotnie mocniejszy od podobnych tego typu urządzeń. Laser osiąga średnią moc 1000 watów.

Laser Bivoj


Za opracowanie nowej technologii stoją badacze z Central Laser Facility (CLF) oraz High average power pulsed laser (HiLASE). Laser został nazwany Bivoj, co jest nawiązaniem do mitycznego, czeskiego siłacza. Urządzenie kosztowało 48 milionów dolarów.

Tomas Mocek, szef HiLASE chwalił się, że Bivoj złamał magiczną barierę 1000 watów średniej mocy. - To ogromny krok naprzód, jak zwycięstwo olimpijskie – ocenił.

Istnieją na świecie potężniejsze lasery. A konkretnie dwa. Pierwszy z nich opracowany przez amerykańskich uczonych - Texas Petawatt Laser znajdujący się w Austin w Teksasie, który osiąga moc szczytową rzędu petawata. Drugim jest  Laser for Fast Ignition Experiments znajdujący się w Osace, który osiąga podobnie zawrotną moc. Jednak w obu przypadkach jest to wartość szczytowa, a czesko-brytyjskie urządzenie może pochwalić się 1000 watową średnią mocą.

- Te lasery (chodzi o wspomniane wcześnie monstra z USA i Japonii – przyp. red.) mają bardzo wysoką moc szczytową, ale mogą ją osiągną jedynie kilka razy na dzień – powiedział Mocek. - Nasz laser ma najwyższą średnią moc, co jest bardzo ważne – dodał.

Maszyna waży około 20 ton i może znaleźć zastosowanie w sektorach aeronautyki, motoryzacji i energetyki.

 

Źródło: AFP