Dynamiczne właściwości odległych planetoid, które po raz pierwszy obserwowano za pomocą Gran Telescopio CANARIAS, wskazują na istnienie jeszcze jednej planety w naszym Układzie Słonecznym. To potencjalna Planeta 9.
Obiekty, które badali naukowcy to tzw. ETNO (extreme trans Neptunian objects). Pierwszy z takich obiektów został dostrzeżony w 2000 roku. ETNO charakteryzują się orbitami znajdującymi się poza orbitą Neptuna. Ostatnie obserwacje dwóch z nich wskazują na interakcje z masywnym obiektem. Może to być Planeta 9.
W styczniu ubiegłego roku dostrzeżono kilka obiektów w Układzie Słonecznym, których zachowanie wskazywało, że może na nie wpływać grawitacja nieodkrytej jeszcze planety. Informacja ta wywołała niemałe zamieszanie w mediach. Ostatnie badania także sugerują obecność tej planety.
Badane obiekty znajdują się bardzo daleko od nas dlatego trudna jest ich analiza. Okrążają one Słońce w odległości około 150 au (skrót od astronomical unit, 1 au = w przybliżeniu 150 milionów kilometrów). To znacznie dalej niż znajduje się Pluton. Ta planeta karłowata znajduje się na orbicie odległej od Słońca o 40 au.
Ostatnie obserwacje spektroskopowe dokonane przez badaczy z Instituto de Astrofisica de Canarias przy współpracy z Complutense University of Madrid, dokładniej scharakteryzowały ETNO.
Obserwowano głównie dwa obiekty – 2004 VN112 oraz 2013 RF98. Mają one bardzo podobne orbity, co sugeruje, że mają wspólne korzenie. Ich widma także są identyczne. Naukowcy po obserwacjach dokładniej wyznaczyli orbity tych obiektów i doszli do wniosku, że oba ETNO były niegdyś planetoidą podwójną, której części zostały rozdzielone podczas spotkania z planetą znajdującą się poza orbitą Plutona. Może to być tzw. Planeta 9.
– Zaobserwowane podobieństwo obiektów 2004 VN112 oraz 2013 RF98 wskazują na ich wspólne pochodzenie. Wyszliśmy z założenia, że oba obiekty stanowiły niegdyś układ podwójny rozerwany podczas spotkania z bardziej masywniejszym obiektem – powiedziała Julia de León, astrofizyk z Instituto de Astrofisica de Canarias.
Badacze swoją tezę poparli symulacjami komputerowymi, z których wynika, że ewentualna Planeta 9 może krążyć w odległości 300-600 au od Słońca. Jej masa wynosiłaby około 10-20 mas Ziemi. Symulacja pokazała też, że spotkanie z obiektami ETNO miało miejsce około 5-10 milionów lat temu.
Wyniki i wnioski wyciągnięte z obserwacji zostały opublikowane na łamach „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.
Źródło: phys.org