Przejdź do treści

Nowe badania: nie ma przekonujących dowodów na to, że leki na kaca działają

Spis treści

Brytyjscy naukowcy dokonali przeglądu badań dotyczących 21 różnych środków mających rzekomo pomagać zapobiegać kacowi lub ułatwiać się z nim uporać. Jak się okazało, uczeni nie znaleźli przekonujących dowodów, które by potwierdzały ich skuteczność. Autorzy analizy wzywają do bardziej rygorystycznego badania skuteczności środków na kaca, aby zapewnić opinii publicznej dokładne, oparte na dowodach informacje.

Pulsujący ból głowy, suchy i sztywny język i silne uczucie mdłości – to stan, z którym wielu zmagało się w Nowy Rok. Część z cierpiących zapewne sięgnęła po reklamowane środki mające rzekomo przynieść ulgę tym, którzy przesadzili z zabawą. Jednak według nowych analiz grupy brytyjskich naukowców z King's College London i South London and Maudsley NHS Foundation Trust nie ma przekonujących dowodów naukowych na to, że którykolwiek z nich rzeczywiście działa.

Wyniki analiz ukazały się na łamach pisma „Addiction” (DOI: 10.1111/add.15786).

Środki na kaca nie działają

W nowej analizie oceniono 21 randomizowanych badań dotyczących różnorakich substancji mających rzekomo rozprawiać się z kacem. Wśród tych substancji znalazły się środki zawierające ekstrakt z goździków, kurkumy czy gruszki chińskiej. Chociaż niektóre badania wykazały statystycznie istotną poprawę objawów kaca, wszystkie dowody były bardzo niskiej jakości, zwykle z powodu ograniczeń metodologicznych lub nieprecyzyjnych pomiarów – wskazali brytyjscy badacze.

Wśród analizowanych badań, osiem przeprowadzono wyłącznie z udziałem mężczyzn. Część pozostałych była ograniczona pod względem charakteru i czasu spożywania alkoholu, który był wykorzystana do oceny leczenia kaca. Istniały również znaczne różnice w rodzaju podawanego alkoholu i tego, czy był podawany razem z pożywieniem.

– Objawy kaca mogą powodować znaczny stres i wpływać na wyniki naszej pracy zawodowej czy naukowej. Biorąc pod uwagę ciągłe spekulacje w mediach na temat tego, które środki zaradcze na kaca działają, a które nie, pytanie dotyczące skuteczności substancji, które rzekomo leczą lub zapobiegają kacowi, wydaje się być kwestią o dużym znaczeniu publicznym. Nasze badanie wykazało, że dowody dotyczące tych środków na kaca są bardzo niskiej jakości i istnieje potrzeba ich bardziej rygorystycznej oceny – powiedział dr Emmert Roberts, główny autor badań.

Kilka obiecujących substancji

Z analizowanych badań wynika jednak, że kilka substancji okazało się obiecujących jako lekarstwo na kaca. Wyniki wykazały, że wspomniany wcześniej ekstrakt z goździków, żeń-szeń i sok z gruszki chińskiej zmniejszają dyskomfort podczas kaca. Jednak żadnych wyników z tych badań nie potwierdzono.

Inne związki, które przyniosły poprawę uczestnikom badań, obejmowały niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak chociażby aspiryna czy paracetamol. Ale te powszechnie stosowane, również na kaca, leki przeciwbólowe, nie zostały nigdy ocenione w randomizowanych, kontrolowanych badaniach z placebo dotyczących kaca.

Autorzy analizy zaznaczają, że dopóki nie będzie dużej ilość rzetelnie przeprowadzonych badań naukowych, nie jest możliwe określenie ścisłych wytycznych dotyczących postępowania z kacem. Zdaniem naukowców przyszłe badania powinny być bardziej rygorystyczne. Istnieje również potrzeba zwiększenia udziału kobiet w tych analizach.

– Na razie najpewniejszym sposobem zapobiegania objawom kaca jest powstrzymanie się od alkoholu lub picie z umiarem – podkreślił Roberts.

Źródło: Society for the Study of Addiction

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Umiarkowane spożywanie alkoholu jednak nie przedłuża życia i nie jest korzystne dla zdrowia

Powstał żel, który pomaga rozkładać alkohol. Zwalcza objawy i skutki jego spożycia

NFZ: nawet 90 proc. nowotworów zależy od czynników, na które mamy wpływ

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły