Nikotyna, obok substancji smolistych, to jeden z ważniejszych składników papierosów. Od dziesięcioleci trwają dyskusje nad tym, jaki jest ostateczny wpływ nikotyny na ludzki organizm. Zwraca się uwagę zarówno na pozytywne, jak i negatywne jej oddziaływanie.
Nikotyna w niskich dawkach — pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu?
Co ciekawe, można zaobserwować korzystny wpływ nikotyny na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Przede wszystkim, zażycie jej niewielkiej ilości może działać pozytywnie na funkcjonowanie mózgu, co powinno przełożyć się na poprawę pamięci i koncentracji. Ponadto, możliwe jest obniżenie poziomu stresu. To właśnie dlatego niektórzy palą okazjonalnie papierosy, by móc rozluźnić się przed pracą, ważnym egzaminem, rozmową kwalifikacyjną czy innym ważnym wydarzeniem.
Ponieważ zażycie nikotyny może powodować zwiększenie dopaminy w organizmie, palenie może w krótkiej perspektywie poprawić samopoczucie. Jednocześnie, jest to swego rodzaju pułapka: poziom dopaminy następnie dość szybko się obniża, co oznacza narastającą chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa[1]. To — w połączeniu ze wspomnianym już pozytywnym wpływem na pamięć czy stres — sprawia, że ryzyko uzależnienia się od palenia papierosów i wpadnięcia w nałóg jest dość wysokie.
Negatywne skutki nikotynizmu
Wyżej opisany pozytywny wpływ nikotyny na ludzki organizm nie oznacza jeszcze, że należy traktować tę substancję wyłącznie jako środek korzystny dla ludzkiego zdrowia. Prowadzone przez lata badania dowodzą, że jest wręcz przeciwnie. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że regularne palenie papierosów ma silne właściwości uzależniające, przez co powoduje zwiększone ryzyko nikotynizmu.
Tymczasem, dym tytoniowy, który wdychamy podczas palenia, zawiera wiele substancji o szkodliwym wpływie na organizm. Zalicza się do nich w szczególności substancje smoliste — stwarzają one ryzyko powstania chorób nowotworowych krtani, gardła czy płuc.
Tymczasem, toksyczne substancje smoliste to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego dym tytoniowy zawiera również cyjanowodór, tlenki węgla itp. Substancje te negatywnie przekładają się na rozwój chorób układu krążenia, powodując powstawanie miażdżycy, udarów czy zawału mięśnia sercowego, a nawet schorzenia układu pokarmowego (wrzody żołądkowe itp.).
Ponadto, spożywanie dużych ilości nikotyny może spowodować zatrucie organizmu (zatrucie nikotynowe), które objawia się takimi symptomami jak biegunka, nudności i wymioty czy zawroty głowy.
Bibliografia:
- J. Szymańska, B. Frydrych, E. Bruchajzer, Nikotyna. Dokumentacja dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy 2007, nr 2(52), s. 121-125.
- Justyna Sałata-Nowak, Iwona Flisiak, Bożena Chodynicka, Wpływ dymu tytoniowego na skórę, Przegl Dermatol 2010, 97, 342–348.
Źródło: artykuł partnera