Przejdź do treści

Niezwykle wytrzymałe gatunki bakterii żyją w betonie i mogą pomóc w jego naprawach

Spis treści

Niektóre gatunki mikrobów są na tyle wytrzymałe, że mogą przetrwać w najbardziej ekstremalnych i niegościnnych warunkach. Jak dowodzą nowe badania, różne rodzaje bakterii mogą przeżyć i rozwijać się nawet w betonie. Naukowcy spekulują, że być może w przyszłości mikroorganizmy te będą mogły pomagać w naprawach ubytków w materiale.

Zdaniem naukowców, mikroby mogą ostrzegać przed wywołanymi przez wilgoć reakcjami chemicznymi, zachodzącymi między związkami krzemu w kruszywie i związkami alkalicznymi cementu. Taka degradacja betonu nazywana jest często „rakiem betonu”. Reakcje zachodzące w materiale powodują osłabienie jego wewnętrznej struktury, co skutkuje krótszą żywotnością.

Ekspertom już wcześniej udało się ustalić, że bakterie są w stanie zamieszkiwać beton. W nowej analizie naukowcy chcieli się bliżej przyjrzeć podobnym gatunkom mikrobów oraz zmianom ich kolonii w czasie. Nowe badania zostały opublikowane w „mSystems”. (DOI: 10.1128/mSystems.01153-20).

Co żyje w betonie?

– Do teraz nic nie wiedzieliśmy na temat mikrobów żyjących w betonie. A jest to najczęściej używany materiał budowlany na świecie – wyjaśnia mikrobiolog Julie Maresca z Uniwersytetu Delaware. – Beton wykorzystywany jest w wilgotnych środowiskach, systemach kanalizacyjnych, palach mostowych – dodaje. Maresca oraz jej koledzy postanowili znaleźć odpowiedź na pytanie, czy podobne bakterie można wykorzystać do odnajdywania niebezpiecznych luk w betonie.

W tym celu zespół przebadali 40 próbek betonowych cylindrów, każda o wielkości około litrowej butelki. W niektórych z nich użyto standardowej mieszanki betonowej, która jest podatna na niszczące reakcje chemiczne. W innych próbkach zastosowano zmodyfikowaną formułę, która ma chronić przed „rakiem betonu”.

Przez dwa lata naukowcy monitorowali kolonie mikrobów w betonie wystawionym na działanie sił atmosferycznych. Po tym czasie okazało się, że najpowszechniejsze gatunki w próbkach to Proteobacteria, Firmicutes i Actinobacteria. Około 50-60 procent bakterii pochodziło prawdopodobnie ze żwiru.

Co jedzą podobne bakterie?

Zespół zaobserwował, że różnorodność bakterii spadła z czasem, choć niektóre typy mikrobów rosły w siłę wraz ze zmianami pór roku. Być może wraz z pogodą zmieniała się dostępność źródeł pożywienia.

Co jedzą podobne bakterie? – Możliwe, że żywią się martwymi ciałami innych mikrobów. Jeśli nie ma nic do jedzenia, niektóre mogą tworzyć zarodniki lub uśpione typy komórek, które nie robią nic, dopóki nie spadnie deszcz i nie zwiększy się wilgotność. Potem najadają się i znów przechodzą w stan uśpienia – tłumaczy Maresca.

Badania wykazały również, że w obu typach testowanego betonu nie zaistniały większe różnice między mikrobami. Choć jak zaznaczają naukowcy, niektóre bakterie wydawały się preferować standardową mieszankę. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania mogą pomóc w identyfikacji potencjalnie niestabilnych struktur, jedynie dzięki analizie znajdujących się w nich bakterii.

Bakterie naprawią beton?

W ubiegłorocznym raporcie z USA ponad 45 000 z 618 456 mostów w kraju oceniono jako będące w „złym” stanie. A nikogo nie trzeba przekonywać, że zapadający się beton może być śmiertelny.

Naukowcy zauważają, że niektóre bakterie mogą produkować węglan wapnia. Minerał ten nadaje się do wypełniania małych pęknięć w betonie. Istnieje nadzieja, że podobne mikroorganizmy mogłyby być wykorzystywane do pomocy w naprawie budynków i infrastruktury.

– O ile nam wiadomo, mikroby nie uszkadzają betonu – mówi Maresca. – One nie „zjadają” fundamentów. Mamy nadzieję, że wykorzystamy je do pozyskiwania informacji na temat stanu materiału, a w przyszłości być może też do pomocy w jego naprawie – dodaje badaczka.

Źródło: Science Alert, fot. University of Delaware

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

gleba

Naukowcy zidentyfikowali nowy typ mikrobów. Żyją głęboko pod ziemią i oczyszczają wodę

Głęboko pod ziemią kwitnie życie. Znaleziono je nawet 4,3 km pod powierzchnią

Deinococcus radiodurans, nazywany też Conanem Bakterią

Sekret odporności na ekstremalne dawki promieniowania Conana Bakterii

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły