Przejdź do treści

Nieudany powrót Rosji na Księżyc. Sonda Łuna-25 rozbiła się o jego powierzchnię

Spis treści

Pierwsza rosyjska misja księżycowa od 47 lat zakończyła się niepowodzeniem. Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że sonda Łuna-25, która miała wylądować na Księżycu, rozbiła się o jego powierzchnię. Przyczyny katastrofy nie są obecnie znane.

Łuna-25 została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 11 sierpnia. Jej celem było lądowanie na powierzchni Księżyca w pobliżu bieguna południowego, gdzie znaleziono dowody na istnienie lodu w głębi zacienionych kraterów. Z tego względu region ten jest głównym kandydatem na przyszłe bazy księżycowe. Była to pierwsza rosyjska misja księżycowa od 1976 roku.

Łuna-25 rozbiła się na Księżycu

Przyczyny katastrofy obecnie nie są znane. Roskosmos wydał krótkie oświadczenie w mediach społecznościowych wskazując, że coś poszło nie tak, nie podając jednak żadnych szczegółów. Zgodnie z komunikatem, 19 sierpnia utracono komunikację z sondą. „Działania podjęte w dniach 19 i 20 sierpnia w celu poszukiwania urządzenia i nawiązania z nim kontaktu nie przyniosły żadnych rezultatów” – poinformował Roskosmos w komunikacie.

Wstępne analizy przyczyn niepowodzenia misji sugerują, że Łuna-25 znalazła się na „nieprzewidywanej orbicie i przestała istnieć w wyniku zderzenia z powierzchnią Księżyca” – przekazała rosyjska agencja kosmiczna. Dokładne ustalenia ma przekazać po śledztwie komisja. „„Kwestiami wyjaśnienia przyczyn utraty księżycowego lądownika zajmie się specjalnie powołana w tym celu międzyresortowa komisja” – napisał Roskosmos w mediach społecznościowych.

Komentatorzy sugerują, że do katastrofy doszło ze względu na próbę przyspieszenia misji i prześcignięcia indyjskiej sondy Chandrayaan-3, która ma podjąć próbę lądowania na południowym biegunie Księżyca 23-24 sierpnia.

Rosyjski program kosmiczny

Misja Łuny-25 miała być dla Rosji powrotem na Księżyc. Jej poprzedniczka, Łuna-24, wylądowała na Księżycu w 1976 roku i dostarczyła z powrotem na Ziemię próbki księżycowego regolitu. Łuna-25 miała wylądować w pobliżu południowego bieguna naszego naturalnego satelity w poniedziałek 21 sierpnia. Na powierzchni Księżyca miała spędzić rok na poszukiwaniu lodu wodnego i przeprowadzeniu szeregu badań naukowych, w tym badań regolitu i delikatnej księżycowej atmosfery. Misja miała również na celu testowanie nowych technologii.

Utrata Łuny-25 może być poważnym ciosem dla rosyjskich planów przeprowadzenia kolejnych misji księżycowych. W planach jest misja księżycowego orbitera Łuna-26 oraz dwie następne Łuna-27 i Łuna-28, w których zakładane są lądowania na powierzchni Srebrnego Globu. Łuna-27 ma wylądować wraz z platformą wiertniczą, a Łuna-28 ma za zadanie zebranie próbek z regionów polarnych Księżyca i dostarczenie ich na Ziemię.

Cały program został opóźniony ze względu na sankcje związane z atakiem Rosji na Ukrainę i wycofaniem się zachodnich partnerów ze współpracy z Roskosmosem. Katastrofa Łyny-25 prawdopodobnie spowoduje dodatkowe opóźnienia w programie.

Źródło: Roskosmos, AFP, fot. NASA

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Księżyc

Athena wylądowała na Księżycu, ale ma kłopoty

księżyc

Blue Ghost bezpiecznie wylądował na Księżycu

Księżyc

Firma Intuitive Machines znów leci na Księżyc. Będzie szukać wody

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły