Niedoczynność tarczycy jest skutkiem niedostatecznej produkcji hormonów przez gruczoł tarczowy. Charakteryzuje się ona bardzo różnorodnymi objawami, dlatego często jest mylona z różnymi innymi schorzeniami. Według szacunków lekarzy u kobiet ta choroba występuje około 5 razy częściej niż u mężczyzn. Co warto o niej wiedzieć?
Czym jest niedoczynność tarczycy?
Tarczyca, a w zasadzie gruczoł tarczowy jest umiejscowiony w dole szyi zaraz przed tchawicą. Jego zadaniem jest produkcja hormonów odpowiedzialnych za sterowanie przemianą materii w narządach oraz tkankach naszego organizmu. Są to tyroksyna, kalcytonina oraz trójjodotyronina. Aby produkcja mogła się odbywać, konieczne są odpowiednie ilości jodu, jakie pobieramy z powietrza oraz pożywienia. Za pracą gruczołu tarczycy stoi hormon TSH, który jest tworzony w naszej przysadce mózgowej. Kiedy z pewnych względów tarczyca nie produkuje wystarczająco dużo hormonów dla naszego organizmu, możemy mówić o tak zwanej niedoczynności tarczycy. W grupie ryzyka znajdują się głównie osoby starsze, ze wskazaniem na kobiety.
Przyczyny pojawiania się niedoczynności choroby?
Niedoczynność tarczycy pojawia się z różnych względów. Kiedy mamy do czynienia z uszkodzeniem gruczołu tarczowego, to mówimy o tak zwanej pierwotnej niedoczynności tarczycy. W przypadku, gdy dochodzi do mniejszej stymulacji z powodu przysadki mózgowej, nie jest to nic innego jak wtórna niedoczynność tarczycy. W niektórych wypadkach możemy się także spotkać z tak zwaną trzeciorzędową niedoczynnością tarczycy. Jest ona powodowana niewystarczającą ilością hormonu, który jest produkowany przez podwzgórze.
Leczenie niedoczynności tarczycy
W lwiej części proces leczenia niedoczynności tarczycy jest oparty na podstawie stałego uzupełniania hormonów tarczycy. Ich ilość powinna być dobierana indywidualnie do każdego pacjenta, aby jej stężenie nie przekroczyło normy. Kiedy doprowadzimy do przywrócenia standardowego stężania hormonów, organizm rozpocznie prawidłową pracę. W przypadku borykania się z niedoczynnością tarczycy hospitalizacja stosowana jest rzadko. W większości wypadków mamy do czynienia z leczeniem ambulatoryjnym. Sytuacja wygląda jednak inaczej, kiedy za chorobą stoi niedobór jodu. Wtedy musimy przyjmować suplementy, które go zawierają. Aktualnie jednak bardzo rzadko mamy do czynienia z takimi sytuacjami.
Szansa na całkowite wyzdrowienie
Zdecydowana większa część osób, jakie borykają się z niedoczynnością tarczycy, do końca życia będą musiały zażywać lewotyroksynę oraz co jakiś czas kontrolować swój poziom TSH. Niekiedy mamy jednak do czynienia z sytuacjami, kiedy niedoczynność po prostu znika. Najczęściej dzieje się to w przypadku:
- Polekowej niedoczynności,
- Zapalaniu tarczycy, które pojawiało się po porodzie,
- Podostrym zapaleniu tarczycy.
Czym leczymy tarczycę?
Jednym z leków, jaki wykorzystuje się do tego celu, jest Euthyrox (w tym: Euthyrox n88, którego dostępność w aptekach dosyć szybko się kończy[1]). Uważa się go za bezpieczny oraz mogą zażywać go kobiety w ciąży, oraz te, które karmią piersią. Jest to jednak hormon, dlatego nie można go przyjmować bez wcześniejszych konsultacji z lekarzem. Należy również bezwzględnie stosować się do jego zaleceń.
Źródła: Artykuł partnera, Euthyrox n88, Gdziepolek.pl (https://www.gdziepolek.pl/produkty/28215/euthyrox-n-88-mcg-tabletki/apteki), fot. Unsplash.com