Przejdź do treści

Naukowcy zidentyfikowali substancje w papryczkach chili tłumiące ich ostrość

papryczki chili

Spis treści

Gdy spożywamy papryczkę chili, spodziewamy się ognia na języku. Ta ostrość jest powodowana przez związki z klasy kapsaicynoidów. Jednak w przypadku niektórych papryczek, pomimo wysokiego poziomu kapsaicynoidów, ich ostrość jest słaba. Dzieje się tak dlatego, że papryki te zawierają też związki, które znacząco zmniejszają pikantność. Naukowcy w niedawnych badaniach zidentyfikowali trzy takie związki, a wyniki ich prac podważają wiarygodność skali Scoville’a, która służy do oznaczania pikantności danego produktu spożywczego.

Papryczki chili i im podobne są cenione za swoją ostrość, którą zawdzięczają klasie związków znanych jako kapsaicynoidy. Kapsaicyna i dihydrokapsaicyna stanowią znakomitą większość kapsaicynoidów występujących w naturze. Ale ostre papryczki zawierają też substancje, które tłumią percepcję ostrości, jednak ich wpływ nie został do tej pory dostatecznie zbadany. W niedawnych pracach naukowcy zidentyfikowali trzy związki, które znacząco zmniejszają pikantność różnego rodzaju ostrych papryk.

Wyniki oraz opis badań ukazał się w „Journal of Agricultural and Food Chemistry” (DOI: 10.1021/acs.jafc.5c01448).

Ostre papryczki

Kapsacynoidy to grupa związków, które powodują silne wrażenie ostrości towarzyszące spożywaniu produktów je zawierających. Związki te występują przede wszystkim w paprykach i wpływają na receptory bólu powodując uczucie ciepła i pieczenia.

Obecna w paprykach kapsaicyna i dihydrokapsaicyna, a konkretnie ich ilość, jest używana do obliczenia intensywności ostrości. Skala ta została wprowadzona przez amerykańskiego chemika Wilbura Scoville’a w 1912 roku i nosi nazwę skali Scoville’a. Przy pomocy jednostek ostrości Scoville’a (SHU, Scoville Hotness Unit) określana jest pikantność danego produktu spożywczego.

Jednak niektóre z papryczek dają mniejsze odczucie ostrości, niż można by się spodziewać po ich ocenie Scoville’a, co sugeruje, że coś innego w papryce hamuje działanie kapsacynoidów. Naukowcy w swoich pracach zbadali wiele odmian papryczek chili pod kątem potencjalnych środków tłumiących ich ostrość i zidentyfikowali trzy takie związki.

– Odkrycie naturalnych związków, które zmniejszają ostrość, stwarza obiecujące możliwości zarówno dla przemysłu spożywczego, jak i farmaceutycznego – powiedział Devin Peterson z Ohio State University, współautor badania.

Związki tłumiące pikantność

Na początku swoich badań naukowcy zebrali sproszkowane próbki z 10 rodzajów papryczek, w tym Chile de árbol, Serrano, Piri-piri, Fatalii i Scotch bonnet. Ilość kapsaicyny i dihydrokapsaicyny w każdej z nich określono za pomocą spektrometrii mas i chromatografii cieczowej. Następnie przeszkolony zespół testerów ocenił ostrość proszków dodanych do soku pomidorowego.

Każda mieszanka miała 800 SHU (poziom, który miał być ostry, ale znośny). Pomimo takiej samej ilości kapsaicyny i dihydrokapsaicyny w każdej próbce, odczuwana intensywność ostrości 10 papryczek znacznie się różniła, co sugeruje, że inne składniki chemiczne w papryczkach miały wpływ na to odczucie.

Po dodatkowych analizach składu chemicznego sproszkowanych papryczek i przeprowadzeniu złożonej analizy statystycznej, naukowcy zidentyfikowali pięć związków, które mogły wpływać na ostrość papryczek. Podano je innej grupie testerów, którzy mieli ocenić, czy związki te w różnych stężeniach, same lub w połączeniu z kapsacynoidami, zmieniają ostrość. Próbki tych związków umieszczano jednocześnie po obu stronach języka degustatorów.

Eksperymenty z wykorzystaniem spektrometrii masowej o wysokiej rozdzielczości i rezonansu magnetycznego jądrowego pokazały, że trzy z pięciu zidentyfikowanych związków zmniejszały intensywność ostrości. To kapsianozyd I, rozeozyd i gingerglikolipid A.

– Te badania mogą umożliwić dostosowanie pożądanych profili pikantności lub doprowadzić do stworzenia domowego składnika przeznaczonego do łagodzenia nadmiernej ostrości w potrawach, takiej anty-przyprawy. Ponadto mają one znaczący potencjał medyczny w projektowaniu nieopioidowych środków przeciwbólowych – przyznał Peterson.

Źródło: Ohio State University, American Chemical Society, fot. Ramesh NG/ Wikimedia Commons/ CC BY-SA 2.0

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

jajka

Naukowcy znaleźli sposób na idealnie ugotowane jajko

Uprawa roślin

Uprawy roślin bez światła? Badacze opracowali nową metodę produkcji żywności

Ślady po kefirze na chińskich mumiach sprzed ponad trzech tys. lat

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły