Badacze z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wyizolowali i scharakteryzowali koronawirusa z próbki pobranej od pierwszego polskiego pacjenta zarażonego SARS-CoV-2. Charakterystyka szczepów wirusa umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii w naszym kraju oraz pozwoli lepiej poznać jego biologię.
Koronawirusa od pierwszego polskiego pacjenta zakażonego SARS-CoV-2 wyizolował i zespół naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przy współpracy z badaczami z NIZP-PZH w Warszawie. Obecnie trwają badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów.
Wyizolowanie wirusa od „pacjent zero”
Jak zaznaczono w komunikacie udostępnionym na stronach internetowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, „charakterystyka szczepów wirusa pojawiających się w naszym kraju umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz identyfikację zmian wirusa w czasie i szybką reakcję na takie zmiany”. Może to mieć istotne znaczenie przy opracowywaniu leków, procedur leczenia oraz metod diagnostycznych. Sekwencja genomu zostanie udostępniona w najbliższym czasie w publicznych bazach danych.
Do informacji o wyizolowaniu koronawirusa z próbki „pacjenta zero” odniósł się w mediach społecznościowych wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. „Kolejny sukces naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ: wyizolowali i scharakteryzowali wirusa z próbki pobranej od 1. polskiego pacjenta” – napisał na Twitterze Gowin. Przypomniał przy okazji, że jego resort niedawno dofinansował badania na UJ nad koronawirusem kwotą 25 mln zł.
Kolejny sukces naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ: wyizolowali i scharakteryzowali wirusa z próbki pobranej od 1. polskiego pacjenta. Niedawno Ministerstwo @NAUKA_GOV_PL dofinansowało badania kwotą 25 mln.
— Jarosław Gowin (@Jaroslaw_Gowin) March 18, 2020
W rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie Grzegorz Juszczyk przyznał, że tego typu badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii. Dodał także, że mają ogromną wartość naukową. – Wyizolowanie wirusa pozwoli lepiej poznać jego biologię – podkreślił Juszczyk.
Unikatowe cechy
Prace polskich naukowców wskazały, że wirus przybył do nas z Niemiec. – Ma jednak pewne unikatowe cechy, które wskazują na dalsze zmiany i konieczność dalszych badan próbek od osób zakażonych – podkreślił Juszczyk. Wcześniej ustalono, że włoski szczep różni się od pierwotnej odmiany z Wuhan.
Do tej pory w Polsce odnotowano 305 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Pięć osób zmarło. Na świecie liczba zakażonych przekroczyła 200 tysięcy. Mimo zamknięcia przez wiele krajów granic i wprowadzenia ograniczeń dla podróżnych, wirus nadal się rozprzestrzenia.
Dramatyczna sytuacja jest we Włoszech, gdzie wczoraj (18.03.2020) odnotowano 475 przypadków śmiertelnych w ciągu jednej doby. Łącznie z powodu wywołanej koronawirusem choroby COVID-19 zmarło we Włoszech 2978 osób. Włochy po Chinach są drugim najbardziej dotkniętym przez SARS-CoV-2 krajem. Tymczasem w Chinach, gdzie wybuchła epidemia w grudniu ubiegłego roku, w ciągu ostatniej doby nie zanotowano żadnego nowego zakażenia.
Źródło: UJ, PAP, fot. NIAID-RML, CC BY 2.0