Przejdź do treści

Naukowcy przywrócili do życia organizmy zamrożone od 24 tys. lat

Spis treści

Wrotki to pod wieloma względami wyjątkowe organizmy wielokomórkowe. Już wcześniej naukowcy wiedzieli, że są bardzo wytrzymałe i potrafią przetrwać podczas suszy, mrozu, przy braku pożywienia czy niskim poziomie tlenu. Teraz udało im się przywrócić do życia wrotki, które ostatnie 24 tys. lat spędziły w syberyjskiej zmarzlinie.

Wrotki to wielokomórkowe zwierzęta, które są tak małe, że dostrzec je można jedynie pod mikroskopem. Naukowcy znają ich ponad 2000 gatunków. W badaniach opublikowanych w czasopiśmie „Current Biology” (DOI: 10.1016/j.cub.2021.04.077) ujawniono ich kolejne tajemnice.

– Nasze badania dostarczają dowodów na to, że wielokomórkowe zwierzęta mogą wytrzymać dziesiątki tysięcy lat w kryptobiozie, czyli w stanie prawie całkowicie zatrzymanego metabolizmu – mówi Stas Malavin z instytutu naukowego Soil Cryology Laboratory w miejscowości Puszczino w Rosji.

Laboratorium w którym pracuje Malavin, specjalizuje się w poszukiwaniu mikroskopijnych organizmów w próbkach wydobytych z wieloletniej zmarzliny w odległych rejonach Arktyki.

Powrót do życia po 24 tys. lat

Naukowcom już wcześniej udało się zidentyfikować wiele mikrobów uwięzionych w lodzie. W 2018 roku znaleziono nicienie zamrożone od 42  tys. lat, które po ogrzaniu zaczęły wykazywać oznaki życia (więcej na ten temat w tekście: Nicienie zamrożone przez 42 tys. lat wróciły do życia). Teraz zespół badaczy dodał wielokomórkowe wrotki do listy organizmów o niezwykłej zdolności przetrwania. Pozornie mogą one trwać w stanie hibernacji w nieskończoność.

Poprzednie badania sugerowały, że wrotki bdelloidalne mogą przetrwać w stanie zamrożenia do 10 lat. Dzięki datowaniu radiowęglowemu ustalono, że zwierzęta wydobyte ze zmarzliny mają około 24 000 lat.

Po rozmrożeniu zwierzęta były w stanie rozmnażać się w procesie zwanym partenogenezą (dzieworództwo). Badania wykazały, że wrotki są odporne na tworzenie się kryształków lodu, które powstają podczas powolnego zamrażania. Sugeruje to, że mają one jakiś mechanizm chroniący ich komórki i organy przed uszkodzeniem w bardzo niskich temperaturach.

Organizmy można zamrażać a potem ożywiać?

– Wniosek z naszych odkryć jest taki, że organizmy wielokomórkowe można zamrozić i przechowywać przez tysiące lat, a następnie przywrócić do życia. Brzmi to jak spełnienie marzeń wielu autorów zajmujących się fantastyką – mówi Malavin.

– Oczywiście, im bardziej złożony organizm, tym trudniej jest go zachować w stanie zamrożenia, a w przypadku ssaków nie jest to obecnie możliwe. Jednak odkrycie, że organizmy wielokomórkowe można tak zamrażać to ogromny krok naprzód – przekonuje badacz.

Nie jest jeszcze jasne, co umożliwia organizmom przetrwanie w lodzie. Kwestia ta wymaga dalszych badań.

Naukowcy twierdzą, że będą kontynuować również badania próbek z Arktyki w poszukiwaniu innych organizmów zdolnych do długotrwałej kryptobiozy. Eksperci mają nadzieję, że dzięki ich odkryciom dowiemy się więcej o tym, jak przechowywać w warunkach chłodniczych komórki, tkanki i narządy innych zwierząt, w tym ludzi.

Źródło: Cell Press, fot. Michael Plewka

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Szczątki mamuta sprzed 52 tys. lat ujawniły trójwymiarową strukturę jego chromosomu

Co doprowadziło do wyginięcia ostatniej populacji mamuta? Nowe ustalenia badaczy

Trzmiele mogą przeżyć pod wodą nawet tydzień

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły