Dodano: 12 września 2016r.

Znamy zwycięzców zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge

Kolejna edycja European Rover Challenge już za nami. W zawodach łazików marsjańskich zwyciężył zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej. Na drugim miejscy znalazła się ekipa Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Na ostatnim miejscu podium uplasował się kanadyjski team McGill. Nagroda specjalna przypadła ekipie Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zawody łazików marsjańskich w Jasionce koło Rzeszowa

 

Zespoły wraz ze swoimi łazikami rywalizowały w m.in. pobieraniu próbek gruntu, zlokalizowaniu oraz przechwyceniu określonego przedmiotu czy w naprawieniu za pomocą wysięgnika zepsutego sprzętu. Łazik były sterowane spoza miejsca zmagań. Kierujący pojazdem miał do dyspozycji kamerę oraz odczyty z GPS. Organizatorzy w ten sposób chcieli jak najbardziej dostosować warunki do tych panujących na Marsie.

Zmagania odbywały się w dniach 10-12 września w Jasionce koło Rzeszowa. W European Rover Challenge udział wzięło ponad 40 zespołów z całego świata.

Specjalnie na potrzeby zawodów w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym urządzono specjalny tor, który miał imitować warunki marsjańskie. Na jego budowę zużyto 280 ton ziemi. Z niej zostały stworzone kratery oraz wydmy.

Impreza określana mianem największego wydarzenia robotyczno-kosmicznego w Europie kupiła także pod swoimi skrzydłami Europejski Kongres Robotyczny, na którym przedstawiono m.in. założenia dla Polskiej Strategii Kosmicznej czy raport określający potencjał i możliwości rozwoju branży kosmiczno-robotycznej w naszym kraju.

W spotkaniach udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Imprezie towarzyszyły także pokazy, warsztaty i panele dyskusyjne.