Dodano: 04 kwietnia 2019r.

Zanieczyszczenie powietrza może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne nastolatków

Jak wynika z nowych badań, zanieczyszczenie powietrze może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne, szczególnie u nastolatków. Dorastanie w zanieczyszczonych środowiskach może zwiększać ryzyko wystąpienia psychozy.

Rura wydechowa samochodu wypuszczająca kłęby spalin

 

Badania przeprowadzone przez naukowców z King's College London wskazują na związek między zanieczyszczeniem powietrza a epizodami psychotycznymi w okresie dojrzewania. Po raz pierwszy naukowcy powiązali szczegółowe dane geograficzne o zanieczyszczeniu powietrza z przypadkami wystąpienia krótkotrwałych zaburzeń o objawach właściwych dla psychozy.

Doświadczenia psychotyczne, takie jak urojenia, omamy czy objawy paranoi, są mniej skrajnymi formami objawów doświadczanych przez osoby z zaburzeniami, takimi jak schizofrenia. Podczas gdy doświadczenia psychotyczne są częstsze w okresie dorastania, młodzi ludzie, którzy zgłaszają takie doznania, są bardziej skłonni do rozwoju zaburzeń psychotycznych, a także szeregu innych problemów ze zdrowiem psychicznym, a nawet prób samobójczych.

Rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „JAMA Psychiatry”.

 

Naukowcy z King's College London w swojej analizie wykorzystali dane 2232 młodych osób urodzonych w Anglii i Walii. Okazało się, że w przybliżeniu jedna trzecia nastolatków zgłosiła zaburzenia postrzegania rzeczywistości przynajmniej raz w wieku od 12 do 18 lat. Takie epizody mogą być bramą do poważniejszych stanów psychicznych.

Młodzi ludzie byli oceniani pod kątem doświadczeń psychotycznych podczas prywatnych wywiadów przeprowadzanych w wieku 18 lat. Odpowiadali m.in. na takie pytania: „czy słyszysz głosy, których inni nie słyszą?” lub „czy kiedykolwiek myślałeś, że jesteś obserwowany, śledzony lub szpiegowany?”.

Badacze odkryli, że doświadczenia psychotyczne były znacznie częstsze wśród młodzieży z największą ekspozycją na dwutlenek azotu, tlenki azotu i aerozole atmosferyczne – pył zawieszony – czyli PM2,5, nawet po uwzględnieniu znanych czynników ryzyka psychozy. Łącznie dwutlenek azotu i tlenki azotu stanowiły 60 proc. przypadków związanych z życiem w zanieczyszczonym środowisku a doświadczeniami psychotycznymi.

- Odkryliśmy, że doświadczenia psychotyczne wśród nastolatków były bardziej powszechne na obszarach miejskich. Chociaż badanie nie wykazało, że zanieczyszczenia powodowały u nastolatków doznania psychotyczne, nasze odkrycia sugerują, że zła jakość powietrza w jakiś sposób wiąże się z doświadczeniami psychotycznymi – powiedziała Joanne Newbury, główna autorka publikacji.

- Zaburzenia psychotyczne są trudne do leczenia i stanowią ogromne obciążenie dla osób, rodzin, systemów opieki zdrowotnej i społeczeństwa w szerszym zakresie. Poprzez lepsze zrozumienie tego, co prowadzi do doświadczeń psychotycznych w okresie dojrzewania, możemy próbować radzić sobie z nimi wcześniej i zapobiegać rozwojowi zaburzeń psychotycznych i innych poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym – zaznaczyła Helen Fisher, współautorka badań.

Inny z autorów badań, Frank Kelly, przyznał, że dzieci i młodzież są najbardziej narażeni na wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. - Biorąc pod uwagę, że do 2050 roki 70 proc. ludności świata będzie mieszkać w miastach, odkrycie mechanizmów łączących środowisko miejskie z psychozą powinno być priorytetem zdrowotnym. Analiza wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie jest kluczowym elementem obywatelskiej odpowiedzialności - podkreślił.

Naukowcy przyznają jednak, że potrzeba dalszych badań, które by śledziły związek między zanieczyszczeniem powietrza a doświadczeniami psychotycznymi w dłuższych okresach czasu. Należy również podjąć działania, aby zrozumieć, czy istnieją biologiczne mechanizmy łączące zanieczyszczenie powietrza z doświadczeniami psychotycznymi u młodzieży.

 

Źródło: King's College London