Dodano: 03 lipca 2019r.

Za nami najgorętszy czerwiec w historii pomiarów

Lato ledwie się zaczęło, a już mamy rekordowe temperatury. Według danych Copernicus Climate Change Service, tegoroczny czerwiec był najgorętszym czerwcem w historii pomiarów. Temperatury w ubiegłym miesiącu w Europie były średnio o ponad dwa stopnie Celsjusza wyższe niż w podobnych okresach w latach ubiegłych.

Termometr

 

Dane dostarczone przez Copernicus Climate Change Service (C3S), agencję monitorującą zmiany klimatu działającą w ramach programu Copernicus Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, pokazały, że średnia, globalna temperatura w czerwcu 2019 r. była najwyższa w historii pomiarów, jeśli chodzi o ten okres roku. Dane temperaturowe są gromadzone od około połowy XIX wieku.

Średnie temperatury w Europie były o ponad dwa stopnie Celsjusza wyższe niż w przeciętnym czerwcu w ubiegłych latach. Średnia globalna temperatura czerwca wzrosła o 0,1 stopień Celsjusza w porównaniu do poprzedniego rekordowego czerwca z 2016 roku.

 

Krótka fala upałów spowodowana masą gorącego powietrza pochodzącego znad Sahary była tak intensywna, że w wielu krajach padały rekordy temperatury. W Lubuskim w miejscowości Radzyń 26 czerwca zanotowano 38,2 st. C. To nowy rekord temperatury w czerwcu w Polsce. Poprzedni wynosił 37,2 st. C. i odnotowano go w miejscowości Ceber 19 lat temu.

Jednak rekordy padały nie tylko w Polsce. Na południu Francji odnotowano 45,9 st. C., ale ogólnie w całej Europie temperatury w ostatnich pięciu dniach czerwca były o 6-10 st. C. wyższe od 30 letniej średniej. Anomalie dotknęły wspomnianą już Francję, Hiszpanię, Niemcy, Włochy, Austrię i Czechy. No i Polskę.

Klimatolodzy twierdzą, że takie ekstremalne zjawiska pogodowe staną się w przyszłości coraz bardziej powszechne, ponieważ planeta nadal będzie się nagrzewać w warunkach rosnących stężeń gazów cieplarnianych.

Poniższe obrazy zostały wygenerowane na platformie CREODIAS, która funkcjonuje jako jeden z 5 europejskich DIASów, czyli Data and Information Access Services, udostępniających dane z unijnego programu obserwacji Ziemi – Copernicus. Operatorem tej platformy jest polska firma specjalizująca się w cloud computingu, która zajmuje się infrastrukturą chmurową oraz gromadzeniem i przetwarzaniem danych z europejskich satelitów, obecnie dla samego CREODIASA jest to blisko 13 petabajtów danych. Obrazy wykonał satelita Sentinel 3B 26 czerwca. Pierwszy przedstawia Polskę, drugi Europę.

Fot. CREODIAS / CloudFerro

Fot. CREODIAS / CloudFerro

- Chociaż lokalne temperatury mogły być niższe lub wyższe od prognozowanych, nasze dane pokazują, że temperatury w południowo-zachodnim regionie Europy w ostatnim tygodniu czerwca były niezwykle wysokie. Chociaż było to wyjątkowe, prawdopodobnie w przyszłości zobaczymy więcej takich wydarzeń z powodu zmian klimatycznych – powiedział Jean-Noël Thépaut, szef C3S.

Skoki średniej europejskiej w czerwcu o ponad 1 st. C. powyżej normy wystąpiły kilka razy w ciągu ostatnich 150 lat; na przykład w 1901 i 1917 r., a także w 1999 r. Wzrost temperatury w Europie jest znacznie wyższy niż w innych częściach świata.

Pierwszy poniższy wykres przedstawia średnią temperatur z czerwca w poszczególnych latach w porównaniu ze średnią temperaturą z lat 1981-210. Na drugim widać średnią z czerwca w porównaniu ze średnią z lat 1850-1900.

Fot. C3S

Fot. C3S

 

Źródło: C3S, fot. CREODIAS / CloudFerro