Dodano: 10 maja 2021r.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to infekcja dolnych dróg oddechowych, która obejmuje drzewo oskrzelowe. Jest to choroba bardzo powszechna, nasilająca się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Najczęściej rozpoznawana jest z powodu występowania silnego kaszlu, który towarzyszy objawom ogólnoustrojowym.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu oskrzeli

 

Podział zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli dzieli się na:

  • ostre zakażenie, które trwa mniej niż 3 tygodnie,
  • podostre zapalenie oskrzeli, liczące 3-8 tygodni,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli, trwające ponad 8 tygodni.

Postaci zapalenia różnią się również czynnikiem chorobotwórczym, który mógł je wywołać. W przypadku ostrego zapalenia najczęściej jest to infekcja na tle wirusowym. W podostrym zapaleniu może mieć związek z nadreaktywnością oskrzeli po przechorowaniu lub z zakażeniem pałeczką krztuśca. Natomiast w przewlekłym zapaleniu mamy do czynienia z ekspozycją na czynnik drażniący np. dym papierosowy.

Ostre zapalenie oskrzeli

Zazwyczaj rozpoznaje się je po wykluczeniu zapalenia płuc. Przyczyną najczęściej są wirusy oddechowe takie jak: wirus grypy, koronawirus, adenowirus i rynowirus, a także w niewielkim odsetku przypadków może być wywołane przez zakażenie bakteryjne. Spośród objawów na uwagę zasługują:

  • odkrztuszanie śluzu (o kolorze żółtym lub zielonym),
  • gorączka poniżej 38 st. Celsjusza,
  • katar i upośledzona drożność nosa,
  • ból w okolicach żeber,
  • świszczący oddech.

Oprócz tego dają się odczuć: przewlekłe zmęczenie i osłabiona zdolność do podejmowania prostych aktywności. U osób młodych i zdrowych zwykle nie powoduje trudności w oddychaniu, które jednak mogą pojawiać się u starszych, małych dzieci, przewlekle chorych (nowotwór, cukrzyca) i osób z osłabioną odpornością.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Główną przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli jest palenie tytoniu. Dzieje się tak, ponieważ dym tytoniowy, który jest wdychany, podrażnia drogi oddechowe i wzmaga produkcję śluzu. Podobnie będzie w przypadku osób długotrwale narażonych na substancje podrażniające nabłonek dróg oddechowych np. kleje i farby, a także mieszkających w regionach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Tutaj głównym objawem jest kaszel, który utrzymuje się przez wiele miesięcy i prawie zawsze wiąże się z produkcją śluzu. Dodatkowo towarzyszyć mu mogą utrudnione oddychanie i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Do występowania przewlekłego zapalenia płuc predysponują: wieloletni palacze, astmatycy i osoby z wielokrotnymi infekcjami dolnych dróg oddechowych.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Ze względu na etiologię wirusową leczenie jest objawowe. Przede wszystkim zaleca się odpoczynek w domu i w razie wystąpienia gorączki przyjmowanie środków obniżających temperaturę np. paracetamol, a także wypijanie dużych ilości płynów. Z kolei w przypadku mokrego kaszlu zaleca się stosowanie preparatów rozrzedzających wydzielinę np. Flavamed, który zawiera substancję czynną ambroksol o właściwościach upłynniających gęsty śluz, dzięki czemu łatwiej jest go odkrztusić. Oprócz tego u osób z towarzyszącą dusznością i zwężeniem dróg oddechowych może być konieczne użycie środków rozkurczających oskrzela.

 

Źródło: artykuł sponsorowany