Dodano: 12 czerwca 2017r.

Wirtualny rejs Królową Polskich Rzek. Pierwsze zdjęcia Google Street View

Wisła jako pierwsza z europejskich rzek trafi wkrótce do Google Street View, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć wyjątkowe piękno dzikiej przyrody, piaszczystych brzegów i licznych wysp.

Wisła

 

Projekt jest realizowany przez Fundację WWF Polska. Ma na celu pokazanie surowego piękna Królowej Polskich Rzek oraz walkę na rzecz zachowania koryta Wisły w nienaruszonej, naturalnej postaci. Dzięki projektowi Google Street View piękno Wisły będzie dostępne dla każdego.

Wirtualny rejs po Wiśle będzie realizowany za pomocą specjalnego plecaka Google Trekker. Będzie on zainstalowany na łodzi, która przepłynie Wisłą przez Polskę. Plecak ma 15 aparatów skierowanych w różnych kierunkach, za pomocą których można wykonywać zdjęcia sferyczne. Powstaną dzięki temu panoramy 360 stopni.

Koryto Wisły obejmuje rezerwaty, parki krajobrazowe, obszary Natura 2000, obszary chronionego krajobrazu czy użytki ekologiczne. Łącznie na Wiśle jest 54 obszary chronione. Wisła jest słabo uregulowaną rzeką, co pozwoliło jej zachować wiele obszarów lęgowych rybitw czy mew. W większości znajdują się one na piaszczystych wyspach, które nie zachowały się na innych europejskich rzekach.

- Wisła to rzeka wyjątkowa, Królowa Polskich i Europejskich Rzek - zasługuje na to miano dlatego, że długie fragmenty Wisły zachowały wiele cech naturalnej rzeki. Porównywalnie wysoki stopień naturalności zachowała tylko jeszcze jedna wielka europejska rzeka, Loara we Francji. Projekt fotografowania Wisły przy pomocy urządzenia Google Trekker ma pokazać piękno i naturalność tej rzeki, a przede wszystkim uświadomić, że Królowa Polskich Rzek jest dobrem każdego z nas i każdy powinien o nią dbać – wyjaśnił Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.

- Zdjęcia Street View to nie tylko fotografowanie miast czy wirtualne wycieczki po obiektach muzealnych, to również uchwycenie piękna natury. Dzięki temu Mapy Google stają się internetowym atlasem i przewodnikiem po świecie o niemal nieograniczonych możliwościach. Można  na przykład wybrać się na wirtualny spływ po największych rzekach: Amazonce pośrodku dżungli, czy rzece Kolorado i Wielkim Kanionie. Dla akcji takich jak ochrona rzeki Wisły WWF Polska to najlepsze narzędzie do pokazania całemu światu jak piękne rzeki mamy w Polsce i szansa, aby zachować ten wyjątkowy widok dla kolejnych pokoleń – powiedział serwisowi WWF Piotr Zalewski z Google Polska.

 

Źródło: WWF Polska, fot. CC BY-SA 3.0 pl/Adrian Grycuk/Wikimedia Commons