Dodano: 24 maja 2022r.

Wiosna – interesujące fakty, które warto znać

Wiosna trwa w najlepsze. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, a przyroda na dobre obudziła się do życia. To zdecydowanie najbardziej inspirująca pora roku. Co warto o niej wiedzieć?

Wiosna – interesujące fakty, które warto znać

 

Coraz mniej bocianów przylatuje do Polski

Przylatujące bociany to znak, że nadeszła wiosna. Majestatyczne ptaki o czerwonych dziobach są symbolem płodności i szczęścia. Niestety, najnowsze wyniki badań pokazują, że ich populacja zmniejsza się. Obecnie w Polsce przebywa około 47 tysięcy par. To aż o 3000 mniej niż w 2004 roku. Sytuacja najgorzej przedstawia się na zachodzie kraju, gdzie wiele łąk, pastwisk i terenów podmokłych zastąpiono uprawami monokulturowymi, w których bociany, ze względu na wysokość roślin, nie są w stanie żerować.

Uważaj na kleszcze!

Wraz z wiosną do życia budzą się kleszcze. Ciepłe zimy, rosnąca populacja saren i dziczyzny oraz coraz mniejsza liczba ptaków sprawiają, że z roku na rok jest ich znacznie więcej. Szacuje się, że aż 25-30 proc. z nich przenosi boreliozę i zapalenie opon mózgowych. Dlatego udając się na leśne wycieczki, pamiętaj o stroju zakrywającym całe ciało. Popularnym mitem na temat kleszczy jest twierdzenie, że jasne barwy odzieży mogą uchronić przed atakiem. Nic bardziej mylnego! Kleszcze nie rozróżniają kolorów, a swoje ofiary znajdują jedynie po zapachu. Warto sięgnąć po preparaty, które skutecznie odstraszają te groźne pajęczaki. Naturalne substancje, takie jak czosnek czy olejek goździkowy, mogą co prawda zadziałać zniechęcająco, ale znacznie lepszym wyjściem będą repelenty, zawierające DEET. Jeśli jednak przytrafi Ci się bliskie spotkanie z kleszczem, nie smaruj miejsca ukąszenia spirytusem czy masłem. Pogorszysz w ten sposób swoją sytuację, gdyż zwróci on pobraną zawartość z większą ilością patogenów. Należy jak najszybciej usunąć go w całości, korzystając z dostępnych w aptekach przyrządów.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o piorunach

Choć burze kojarzą się z głównie z letnimi wieczorami, te najgroźniejsze zdarzają się właśnie wiosną! Pioruny najczęściej powstają z cumulonimbusów, zwanych chmurami burzowymi. Są duże i łatwo je rozpoznać ze względu na charakterystyczny ciemny kolor. Piorun to nic innego jak wyładowanie elektryczne zachodzące pomiędzy chmurami, wewnątrz chmury burzowej lub między chmurą a powierzchnią ziemi.

- Gdy rozwija się lider od chmur, który idzie w kierunku Ziemi, na spotkanie tego lidera rozwija się lider oddolny z Ziemi, z różnych obiektów, najczęściej wysokich. I kiedy jeden z tych liderów oddolnych połączy się z tym liderem odgórnym, mamy połączony kanał między chmurą a Ziemią i następuje gwałtowny przepływ prądu od Ziemi do góry – tłumaczy prof. Grzegorz Masłowski z Politechniki Rzeszowskiej. Jest to widoczne w postaci błyskawicy, której towarzyszy grzmot. Bardzo rzadkim zjawiskiem jest tzw. grom z jasnego nieba, czyli sytuacja uderzenia pioruna przy bezchmurnym niebie. Warto pamiętać, że choć pioruny nierzadko przyjmują widowiskowe kształty, jest to zjawisko niesamowicie niebezpieczne.

Więcej aktualności ze świata nauki znajdziesz na portalu PR24 w zakładce „Nauka”: https://polskieradio24.pl/321/6716. Pamiętaj, by szukając informacji w Internecie, korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł, podających rzetelne informacje.

 

Źródło: artykuł partnera