Dodano: 30 maja 2023r.

W Szwecji odkryto kilkadziesiąt nieznanych dotąd petroglifów

Szwedzcy naukowcy znaleźli około 40 starożytnych rytów naskalnych, które mogą mieć nawet 2700 lat. Petroglify przedstawiają łodzie, postacie ludzkie oraz zwierzęta. Większość z nich ma kilkadziesiąt centymetrów, ale są też kilkumetrowe dzieła.

W Szwecji odkryto kilkadziesiąt nieznanych dotąd petroglifów

 

Petroglify zostały wyryte w granitowej skale, która kiedyś była otoczona wodą. Zdaniem naukowców oznacza to, że starożytni artyści musieli wykonać je stojąc na łodziach lub lodzie. Odkrycia dokonał zespół na czele z Martinem Östholmem z Foundation for Documentation of Bohuslän's Rock Carvings.

Położony w zachodniej Szwecji region Bohuslän znany jest ze sztuki naskalnej pochodzącej z epoki brązu. W okolicach miejscowości Tanum odkryto jak dotąd około trzy tysiące petroglifów rozrzuconych na obszarze ponad 50 hektarów. Już w 1994 r. miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ryty ukryte pod mchem

Zespół archeologów poszukiwał nowych petroglifów w regionie Bohuslän. Badacze natknęli się na pokrytą mchem ścianę skalną. Dostrzegli na niej linie, które wyglądały na wykonane ręką ludzką. Usunęli więc mech i wtedy ich oczom ukazały się fascynujące ryty.

Petroglify przedstawiają łodzie, ludzi i zwierzęta, które mogą być końmi. Największy z rysunków naskalnych przedstawia statek i ma cztery metry długości. Wiele innych petroglifów jest mniejszych, mają około 30-40 cm.

Wykonanie podobnych rycin było trudnym zadaniem. Starożytni mieszkańcy tamtych terenów uderzali twardymi kamieniami o granitową skałę, odsłaniając jej białą, spodnią warstwę i w ten sposób rzeźbili swoje rysunki. Dzięki takiej technice petroglify były jasne i dobrze widoczne z przepływających statków i lądu.

Po co tworzono petroglify?

Naukowcy nie są pewni, dlaczego nasi starożytni przodkowie tworzyli podobne rzeźby. Wedle niektórych teorii mogły one służyć do oznaczania własności. Niejasne jest też znaczenie petroglifów. Badacze spekulują, że mogły one być zapisem jakichś historii sprzed tysięcy lat.

– Jeśli petroglify zostały wykonane w stosunkowo krótkim czasie, mogą opowiadać pewną historię – mówi James Dodd, badacz z Aarhus University w Danii i Tanums Hällristningsmuseum's Rock Art Research Centre Underslös w Szwecji. Naukowiec podkreśla, że niektóre motywy, w tym rydwany, wozy i postacie zwierząt, były przedstawiane wielokrotnie.

Zdaniem ekspertów powtarzalność motywów może świadczyć o tym, że petroglify przedstawiają pewną bardziej złożoną narrację. Badania innych podobnych rytów naskalnych zdają się potwierdzać tę tezę. Jednak ich dokładne znaczenie jest niepewne.

Nowe petroglify zostały odkryte na początku maja tego roku i wciąż trwają ich badania.

 

Źródło: Live Science, fot. CC BY 2.5/ Wikimedia Commons/ Rux. Na zdjęciu ryty naskalne z Tanum odkryte jeszcze w ubiegłym wieku.