Dodano: 12 styczeń 2017r.

W Polsce powstaną dwie nowe instytucje naukowe

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział powstanie Narodowego Instytutu Technologicznego oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Pierwsza instytucja ma zreformować instytuty badawcze, a druga stworzy systemowe rozwiązanie współpracy akademickiej.

Jarosław Gowin


Minister nauki i szkolnictwa wyższego wystąpił na konferencji poświęconej strategii rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego. Gowin przyznał, że rok 2017 będzie kluczowy, bo zostanie przedstawiony projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Wyjawił też, że zostanie powołany Narodowy Instytut Technologiczny (NIT) oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

NIT będzie stał na czele tworzonej sieci instytutów badawczych. Razem instytuty mają wspierać priorytetowe działania państwa. Obecnie jest 117 takich placówek w Polsce. Gowin zapowiedział przy okazji, że nieefektywne instytuty będą zamykane lub przekształcane w spółki komercyjne. Obecnie trwa audyt państwowych instytutów badawczych. Jego wyniki mamy poznać we wrześniu.

Eksperci przyznają, że są w Polsce jednostki badawcze tylko pozornie zajmujące się nauką. Działalność niektórych sprowadza się wyłącznie do wynajmowania sal. Nad takimi placówkami wisi widmo likwidacji. Nie wszystkie instytuty badawcze przystąpią do tworzonej sieci placówek.

System jest wzorowany na podobnym rozwiązaniu stosowanym u naszego zachodniego sąsiada. Działający w Niemczech placówki badawcze realizują prace na zlecenie klientów z sektora administracji publicznej, przemysłu czy usług, a wszystko kontroluje nadzoruje jednostka nadrzędna - Fraunhofer-Gesellschaft. W Polsce taką rolę będzie miał NIT.

Drugą instytucją zapowiadaną przez szefa resortu nauki i szkolnictwa wyższego to Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). - Zrealizujemy w ten sposób postulat od dawna formułowany przez naukowców. Chodzi o instytucję, która odpowiadałaby za system współpracy międzynarodowej, czyli tworzyłaby systemowe rozwiązanie, dzięki któremu polscy studenci i naukowcy wyjeżdżaliby na stypendia zagraniczne, ale równocześnie do Polski przyjeżdżałoby wielu studentów i naukowców z zagranicy - wyjaśnił Gowin. NAWA ma zacząć działać najpóźniej do stycznia przyszłego roku.