Dodano: 01 grudnia 2016r.

W grudniu dobre warunki do obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Przez cały grudzień będą panować doskonałe warunki o obserwowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z terenów Polski.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Ziemią


ISS co jakiś czas przelatuje nad Polską. Kiedy dokładnie będzie widoczna z miejsca, w którym się znajdujemy, można sprawdzić w wielu serwisach internetowych, choćby na Heavens Above. Przez najbliższe tygodnie stacja będzie doskonale widoczna z Polski, a to za sprawą sprzyjających warunków.

Aby dostrzec ISS na nocnym niebie, poza odpowiednią godziną, konieczny jest odpowiedni kąt odbijania promieni słonecznych od konstrukcji. Musi też być ciemno, żeby dostrzec dość szybko przesuwający się punkt, jaśniejszy niż inne. Do tego musi być także bezchmurnie.

Na sprzyjające warunki można liczyć przez większą część grudnia, ale najjaśniejsze przeloty będzie można zobaczyć między 7 a 16 grudnia. Przy czym 9 grudnia widoczność stacji z Polski powinna być najlepsza.

ISS krąży wokół Ziemi na wysokości 400 kilometrów. Jedno okrążenie zajmuje jej około 1,5 godziny. Składa się obecnie z 15 modułów i jednocześnie może na niej przebywać sześć osób. Pierwsze moduły na orbicie zostały połączone ze sobą w 1998 roku, a pierwsi astronauci zamieszkali na niej w 2000 roku.

 

Źródło: Onet.pl