Dodano: 15 maja 2019r.

Ukryta komnata w pałacu cesarza Nerona

Wielki, rozległy pałac zbudowany przez rzymskiego cesarza Nerona prawie 2000 lat temu skrywał tajemnicę. W ruinach Złotego Domu Nerona (Domus Aurea) archeolodzy natrafili na ukrytą komnatę bogato zdobioną malowidłami przedstawiającymi prawdziwe i mityczne stworzenia. Pomieszczenie nazwano komnatą Sfinksa.

 

Komnata Sfinksa została odkryta przez przypadek podczas prowadzonych prac restauracyjnych pałacu. Pomieszczenie było ukryte przez 2000 lat i nadal częściowo jest zakopane.

Na ścianach ukrytego pomieszczenia znajdują się malowidła przedstawiające wojownika uzbrojonego w łuk i tarczę walczącego z panterą, satyra z instrumentami muzycznymi, centaury, ptaki i mityczne stworzenia morskie, w tym hipokampy – pół konie, pół ryby.

Jedna z odkopanych do tej pory ścian zawiera fresk Sfinksa, od którego nazwano całą komnatę. Wszystkie malowidła otoczone są bogato zdobionymi ornamentami. Czerwone, zielone i żółte pigmenty w doskonałym stanie przetrwały dwa tysiąclecia.

Neron rozpoczął budowę pałacu - znanego jako Domus Aurea, czyli Złoty dom – w 64 roku, po sześciodniowym pożarze, który strawił dwie trzecie Rzymu. To, że naukowcy wciąż odkrywają nowe pomieszczenia w Domus Aurea po setkach lat wykopalisk (ruiny odkryto po raz pierwszy w XV wieku), nie jest niespodzianką. Kompleks pałacowy zajmował powierzchnię około 100 ha i nigdy nie został ukończony. Prace budowlane trwały do 68 roku i po śmierci cesarza zostały wstrzymane.

Neron został zapamiętany jaki tyran i despota. Po jego samobójstwie niedokończony pałac został splądrowany, częściowo zburzony, a następnie zabudowany. W centralnej części kompleksu pałacowego, który miał mieć około 300 pokoi, znajdowało się sztuczne jezioro. W jego miejscu wybudowano Koloseum.

Obecnie nie ma planów wydobycia ziemi i gruzów z odkrytej komnaty. Mogłoby to zdestabilizować cały kompleks. – Komnata była ukryta przez prawie dwa tysiące lat. Mimo że nie do końca została odsłonięta, opowiada nam o atmosferze z lat rządów Nerona – powiedziała Alfonsina Russo, szefowa parku archeologicznego w rejonie Koloseum.

Co znajduje się w zasypanych częściach komnaty? Nie wiadomo. Archeolodzy uważają, że pomieszczenie mogło spełniać funkcje reprezentacyjne, być może miała być to sala z dziełami sztuki, dlatego sądzą, że w zasypanych częściach pomieszczenia znajdują się kolejne freski i malowidła.

 

Źródło: Live Science, Science Alert, fot. Parco Archeologico Del Colosseo