Dodano: 26 maja 2022r.

Uczniowie białostockiego liceum opracowali rękawicę tłumaczącą język migowy

Uczniowie drugiej klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej opracowali specjalną rękawicę, która tłumaczy język migowy. STJM, czyli Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego współpracuje ze smarfonem i pozwala na płyną komunikację między osobami „migającymi” i osobami nieznającymi języka migowego.

Uczniowie białostockiego liceum opracowali rękawicę tłumaczącą język migowy

 

Wynalazek młodych badaczy zyskał uznanie w oczach jury ogólnopolskiego konkursu Młody Innowator 2022, które przyznało zespołowi z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej pierwsze miejsce w konkursie.

Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego

Rękawicę tłumaczącą język migowy opracował zespół uczniów w składzie: Ewa Karp, Paweł Buczyński, Jakub Kokoszkiewicz, Michał Łukaszuk i Konrad Olifier. Na pomysł tłumacza języka migowego wpadł Konrad Olifier- uczeń klasy drugiej o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej.

Jak przyznał, zainspirowała go matka, która jest policjantką. Pewnego razu opowiadała mu o interwencji z udziałem osoby niemej. - Mimo, że kiedyś miała szkolenie z podstaw „migania”, wzajemne zrozumienie się było bardzo trudne – mówi Olifier cytowany w komunikacie przesłanym przez Biuro Prasowe Politechniki Białostockiej.

Olifier zaraził swoją koncepcją znajomych ze szkolnej ławki i razem postanowili zbudować tłumaczącą „miganie” rękawicę.

Jak działa STJM?

Rękawica jest zakładana przez osobę „migającą”. Została wyposażona w szereg czujników, które zbierają dane o ułożeniu poszczególnych palców, jak i całej dłoni. Dane te są następnie interpretowane i gdy urządzenie rozpozna pokazywane litery, zamieniane je na alfabet i wysyła do smarfona, gdzie są wyświetlane na ekranie przy użyciu napisanej przez uczniów aplikacji.

Rozwiązania zastosowane w rękawicy pozwalają na płynną komunikację między osobami „migającymi” i osobami nieznającymi języka migowego. Urządzenie może znaleźć zastosowanie nie tylko do nauki języka migowego. Może okazać się przydatnym wyposażeniem służb interwencyjnych i ratowniczych.

Nagrody i wyróżnienia

Uczniowie rozpoczęli pracę nad rękawicą we wrześniu zeszłego roku. Toczyły się one głównie podczas zajęć prowadzonych przez ich nauczyciela robotyki i mentora Grzegorza Nowika.

- W uczniowskim wynalazku stabilnie działa komunikacja polegająca na "miganiu" wyrazów po jednej literce. W planach jest zbudowanie drugiej rękawicy, tak aby przy użyciu dwóch rąk można było migać pełne wyrazy. Cały zespół to uczniowie drugiej klasy, więc mamy na to sporo czasu, ale jak ich znam, to pewnie zaraz po wakacjach projekt będzie skończony - mówi Nowik cytowany w komunikacie PB.

Młodzi wynalazcy podbili już niejedno jury. Poza wspomnianą wcześniej nagrodą w konkursie Młody Innowator 2022, ich Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego zdobył pierwsze miejsce także w Międzynarodowym Turnieju Robotic Tournament w kategorii freestyle. Licealiści otrzymali też I Nagrodę Publiczności tego konkursu. Zostali także laureatami konkursu El-Robo-Mech oraz awansowali do finałów Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości i konkursu Explory.

- Ten jak i kilka innych projektów tworzonych przez uczniów ALOPB wymaga nakładów finansowych - przypomina Nowik. - Zarówno części, narzędzia jak i wyjazdy na konkursy oraz zawody kosztują. W tej kwestii naszą szkołę od momentu jej powstania wspiera między innymi Stowarzyszenie Odkrywców Diamentów – dodaje nauczyciel cytowany w przesłanym komunikacie.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej to bezpłatna szkoła niepubliczna, która funkcjonuje w strukturach uczelni. Powstała w 2016 roku z myślą o zdolnych i ambitnych uczniach zainteresowanych nauką przedmiotów ścisłych, chcących korzystać z nowoczesnych technologii oraz z doskonale wyposażonej bazy dydaktycznej Politechniki Białostockiej.

 

Źródło: Biuro Prasowe Politechniki Białostockiej, fot. Piotr Awramiuk/Politechnika Białostocka