Dodano: 26 września 2019r.

Topniejący lodowiec w rejonie Mont Blanc grozi zawaleniem

Włoskie władze zamknęły drogi i ewakuowały schroniska po tym, jak eksperci ostrzegli, że część lodowca masywu Mont Blanc może się osunąć. Lodowiec Planpincieux przechodzi gwałtowną transformację i jego topnienie gwałtownie przyspieszyło.

Grandes Jorasses – Alpy

 

Aby uniknąć ofiar wśród ludzi, władze we Włoszech zdecydowały się zamknąć niektóre drogi w gminie Val Ferret i ewakuować zagrożone budynki. Gwałtowne topnienie spowodowało poważne ryzyko osunięcia się dużego fragmentu lodowca Planpincieux, który znajduje się po włoskiej stronie masywu Mont Blanc.

Naukowcy szacują, że z góry Grand Jorasses może runąć nawet 250 tys. metrów sześciennych lodu. W ostatnich dniach odnotowano znaczne przyspieszenie ruchu lodowca do 50-60 centymetrów na dzień.

 

Masyw Mont Blanc to najwyższe pasmo górskie w Europie Zachodniej. Ma 11 szczytów powyżej 4000 m we Francji i we Włoszech i każdego roku przyciąga setki tysięcy turystów. Burmistrz gminy Courmayeur zaznaczył jednak, że ośrodki turystyczne nie są zagrożone.

- Zjawiska te po raz kolejny pokazują, jak góry przechodzą okres poważnych zmian spowodowanych czynnikami klimatycznymi – powiedział burmistrz Stefano Miserocchi.

Lodowiec Planpincieux jest ściśle monitorowany od 2013 roku. Ma to na celu określenie tempa topnienia lodu. Jednak specjaliście nie potrafią ustalić, kiedy gigantyczna masa lodu może runąć w dół.

Za topnienie lodowców odpowiadają zmiany klimatyczne i rosnące globalne temperatury. Naukowcy w badaniach z kwietnia tego roku zasugerowali, że jeśli nic się nie zmieni, do końca wieku może zniknąć ponad 90 proc. alpejskich lodowców, których w sumie jest około 4 000. Niezależnie od tego, czy uda nam się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, czy nie, do 2050 roku pozostanie zaledwie połowa alpejskich lodowców (więcej na ten temat w tekście: Alpejskie lodowce mogą całkowicie zniknąć do końca stulecia).

Ale lodowce są zagrożone na całym świecie. W Himalajach tempo utraty lodu podwoiło się w ciągu ostatnich 40 lat. Naukowcy dostrzegli to na odtajnionych zdjęciach z okresu zimnej wojny z satelitów szpiegowskich. Analizy uczonych wskazały, że w latach 1975-2000 każdego roku himalajskie lodowce traciły średnio 4 mld ton lodu. Jednak w latach 2000–2016 lodowce topiły się około dwukrotnie szybciej - tracąc średnio około 8 mld ton lodu rocznie (więcej na ten temat w tekście: Tempo utraty lodu w Himalajach podwoiło się. Pokazały to odtajnione zdjęcia z satelitów szpiegowskich). 

Symbolicznym gestem, mającym zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny, był pogrzeb lodowca Okjokull na Islandii, który odbył się miesiąc temu. Jeszcze na początku ubiegłego wieku lodowiec ten zajmował obszar około 38 kilometrów kwadratowych. Jednak ocieplenie klimatu zrobiło swoje. W 2014 r. Okjokull utracił status lodowca. Gdy masa lodu i śniegu jest wystarczająco gruba, aby poruszać się pod własnym ciężarem, wtedy badacze określają strukturę mianem lodowca. By tak się stało, masa lodu musi mieć grubość około 40 do 50 metrów. Obecnie Okjokull to po prostu wulkan tarczowy bez żadnej pokrywy lodowej.

Podobna ceremonia odbyła się początkiem września w północno-wschodniej Szwajcarii i upamiętniła lodowiec Pizol.

 

Źródło: BBC, fot. CC BY-SA 4.0/ Wikimedia Commons/ Arjuno3