Dodano: 26 stycznia 2021r.

Tłumaczenia chorwacki - kiedy mogą nam się przydać

Chorwacja jest niezwykłym krajem bałkańskim z niezwykłą historią i kulturą. Znajomość jej języka może się przydać nie tylko w celach turystycznych, gdzie może ułatwić uzyskanie rabatów lub bardziej szczegółowych informacji właścicielom biur podróży i agencji turystycznych, ale również pomóc w znalezieniu potencjalnych źródeł rozwoju biznesu. Chorwacja jako potencjalnie młody członek Unii Europejskiej jest doskonałym polem ekspansji na nowe rynki zbytu. Zatrudnienie tłumacza tego języka lub przesłanie oferty firmy w ojczystym języku na pewno zyska przychylność i pomoże dotrzeć do osób, które mogą nie znać dobrze języków obcych, a jednocześnie mieć duży wpływ na podejmowane decyzje.

Tłumaczenia chorwacki - kiedy mogą nam się przydać

 

Pochodzenie języka chorwackiego

Język chorwacki wywodzi się z grupy języków południowosłowiańskich. Jest językiem urzędowym Chorwacji, jednym z języków urzędowych Bośni i Hercegowiny, a także Unii Europejskiej. Łącznie jako ojczystym językiem posługuje się nim ponad 5 mln osób. Pierwsze informacje jakie pojawiły się o tym języku sięgają IX wieku, gdy język staro-cerkiewno-słowiański stał się językiem liturgii. Język chorwacki opiera się na narzeczu sztokawskim, który jest najbardziej rozpowszechniony. Języki krajów post-jugosłowiańskich na ustandaryzowanym poziomie traktowane są jako narodowe odmiany języka standardowego określonego kontrowersyjnie serbsko-chorwackim, który powstał w wyniku porozumienia wiedeńskiego 1850 roku. Różnice między tymi językami opierają się bardziej na czynnikach politycznych niż lingwistycznych ze względu na postrzeganie mowy jako wyróżnika tożsamości narodowej. Głównym wyróżnikiem jest sposób zapisywania – język chorwacki opiera się na alfabecie łacińskim, a serbski na cyrylicy. Na terenie Chorwacji istnieje kilka dialektów charakterystycznych dla danego regionu

Tłumaczenia z chorwackiego w praktyce

Chorwacki tak jak każdy język może nam przysporzyć nieporozumień, zwłaszcza że jako język z grupy języków słowiańskich może dla niektórych brzmieć podobnie do języka polskiego. Takie wrażenie może być mylne. Co prawda pojedyncze wyrazy lub zwroty grzecznościowe mogą być podobne i nie przysparzać większych problemów, tak jeśli chodzi o bardziej skomplikowaną komunikację dotyczącą spraw biznesowych, turystycznych, prawnych będziemy potrzebować pomocy tłumacza. Jako prawdziwy specjalista i znawca nie tylko samego języka w kontekście znaczenia słów, ale także potrafiący odnaleźć i umiejscowić je w danym kontekście kulturowym i historycznym. Dzięki temu pomoże uniknąć gafy, rozpoznać część piosenki lub anegdoty narodowej co jest niezwykle ważne, jeśli chcemy nawiązać dobre relacje nie tylko biznesowe. Profesjonalne tłumaczenia języka chorwackiego są koniecznością również w przypadku zeznań sądowych lub oficjalnych pism urzędowych, ale również w przypadku pozornie prostych tekstów jakimi są posty w mediach społecznościowych.

Tłumaczenia język chorwacki – cena

Ceny tłumaczeń z języka chorwackiego przede wszystkim zależą od rodzaju tekstu, jego zawiłości i poziomu wiedzy historycznej i kulturowej potrzebnej do prawidłowej interpretacji i tłumaczenia. Dzięki stronie biuro tłumaczeń Supertlumacz.pl można w bardzo łatwy i szybki sposób wycenić tekst, który potrzebujemy przetłumaczyć. W ciągu 30 min. specjalista ocenia nasz content i analizuje nakład pracy i czas potrzebny na wykonanie tego tłumaczenia dla nas – dostajemy gotową wycenę z czasem realizacji i możemy zdecydować, czy skorzystamy z tej usługi czy też nie. Oczywiście za dodatkową opłatą można również wybrać opcję ekspresowego tłumaczenia. Tłumaczenia przysięgłe są dostępne w dwóch wariantach – z polskiego na chorwacki i z chorwackiego na polski. Dodatkowym atutem jest to, że biuro zatrudnia native speakerów, tłumaczy po studiach lingwistycznych, a także osoby, które pracowały w Chorwacji. Jest to dobry wybór, jeśli poważnie myślimy o rozpoczęciu współpracy biznesowej z Chorwatami lub na terenie Chorwacji lub potrzebujemy pomocy w czasie pobytu na jej obszarze.

 

Źródło: artykuł sponsorowany