Dodano: 11 października 2018r.

Światowid zostanie wystrzelony w kosmos w kwietniu

W kwietniu przyszłego roku satelita Światowid już będzie po wszystkich testach. Poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę - powiedział prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

Satelita Światowid

 

Światowid to pierwszy w Polsce komercyjny satelita. - Został całkowicie stworzony w Polsce, bazując na polskiej myśli technologicznej, od komputera pokładowego po całą konstrukcję - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

Ma wymiary 20 x 10 x 10 cm. Dzięki zastosowanej technice Światowid będzie mógł robić zdjęcia w świetle widzialnym, co umożliwi obserwacje m.in. podnoszenia się wód, stanu powietrza, zmian pogody.

Satelita przeszedł pod koniec września testy w komorze temperaturowo-próżniowej. - Był narażany na niską temperaturę i ekstremalnie wysoką, od minus 65 stopni Celsjusza do ok. plus 120 stopni Celsjusza - powiedział kierownik rozwoju SatRevolution Tomasz Poźniak.

 

Prowadzone są prace, które pozwalają ocenić działanie poszczególnych modułów satelity, czy nie zaszły w nich fizyczne uszkodzenia.

- Będziemy musieli jeszcze raz przeprowadzić te same testy i będziemy przechodzić do testów wibracyjnych, a później do testów zgodności elektromagnetycznej EMC - powiedział Zwoliński.

Testy wibracyjne przeprowadza się w celu sprawdzenia, czy satelita przetrwa wyniesienie w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety nośnej. Innymi słowy, symuluje się drogę Światowida na niską orbitę okołoziemską.

Z kolei testy zgodności elektromagnetycznej (EMC) polegają na zweryfikowaniu, czy uruchomiony satelita z wyłączonym radiem, nie zakłóci działania innych przyrządów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trzeba jednak odnotować, że przez pierwsze pół godziny od wyprowadzenia nanosatelity w przestrzeń kosmiczną z pokładu ISS, komunikacja radiowa z satelitą będzie musiała pozostać bezwzględnie wyłączona.

- Testy są wymogiem nie tylko firmy, która satelitę wynosi, ale też NASA, ponieważ nasz Światowid będzie wylatywał z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - tłumaczył prezes SatRevolution.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie do kwietnia przyszłego roku zostanie dokładnie sprawdzone m.in. pod kątem mechanicznym, elektronicznym.

A to będzie oznaczać, że w kwietniu Światowid poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce