Dodano: 23 listopada 2016r.

Sukces polskich naukowców z wpadką resortu w tle

Polscy badacze zdobyli na targach wynalazków w Brukseli 27 medali, z czego 24 to złote krążki, a trzy srebrne. Sukces jednak mógłby być większy, gdyby Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie odmówiło pomocy finansowej pozostałym wynalazcom chcącym wziąć udział w Brussels Innova 2016.

Badania w laboratorium


Polscy naukowcy osiągnęli niemały sukces na targach wynalazków w Brukseli. Z 50 zaprezentowanych innowacyjnych rozwiązań aż 27 zyskało uznanie w oczach komisji. Do tego 12 z uhonorowanych prac otrzymało specjalne wyróżnienie, które podkreśla ich istotną przydatność i ma spore szansę na sukces finansowy.

Wśród nagrodzonych projektów są m.in. fluorescencyjne markery, które oznaczają zmiany nowotworowe w płucach chorej osoby. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne określenie miejsca zmian nowotworowych. Za tym wynalazkiem stoi Marek Godlewski z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Uznanie uzyskał też projekt maski ułatwiającej leczenie chrapania. Ten wynalazek z kolei ustala drożność dróg oddechowych. Pozwala na osobne badanie nosa, ust czy całej jamy ustnej. Za ten projekt odpowiada szef Kliniki Laryngologii w Olsztynie - Andrzej Kukwa.

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem uhonorowanym złotym medalem jest nowatorska metoda zabezpieczania papierów wartościowych i dokumentów za pomocą lasera. Dzięki użyciu właśnie lasera można umieścić dodatkowe informacje na chronionym dokumencie. Nową metodę opracowała Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Sukces Polaków na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Brussels Innova 2016 mógłby być większy, gdyby Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie odmówiło pomocy finansowej wynalazcom. Zabrakło około 200 tysięcy złotych na kolejne 60 prezentacji. Jako powód resort podał, w korespondencji elektronicznej z RMF FM, że "w opinii MNiSW jakkolwiek wydarzenia te promują polską wynalazczość, trudno wskazać na ich wybitnie innowacyjny charakter". W targach wzięło udział ponad 300 wynalazców z kilkunastu krajów.

 

Źródło: IAR, RMF FM