Dodano: 04 stycznia 2019r.

Studia podyplomowe a szkolenie z zarządzania projektami – dla kogo?

Zarządzanie projektami jest istotne w zasadzie we wszystkich branżach. Mniejsze lub większe projekty są planowane i realizowane w każdej firmie. Mianem projektów można określić wszystko, co ma zaplanowany początek i koniec. W organizacjach, które są uważane za liderów w swojej gałęzi gospodarki, są całe działy odpowiedzialne za zarządzanie projektami. Specjalistów z tego obszaru znajdziemy też w mniejszych firmach, gdzie jest przynajmniej jeden Project Manager.

Burza mózgów

 

Patrząc na rozwój technologii i zmian na rynku pracy, można zauważyć, że zarządzanie projektami jest coraz istotniejsze. Na uczelniach coraz częściej są otwierane studia podyplomowe o tej tematyce, a firmy szkoleniowe prowadzą kursy. Co wybrać, chcąc specjalizować się w dziedzinie zarządzania projektami?

Dla kogo szkolenie z zarządzania projektami, a dla kogo studia?

Oba rozwiązania są godne uwagi, ale dla innych osób. Wszystko jest zależne od tego, jaką wiedzę posiadamy przed rozpoczęciem dalszego kształcenia i jaki jest nasz cel. Studia podyplomowe najczęściej wybierają ci, którzy nie wiedzą nic lub wiedzą mało na temat zarządzania. Wybór takiego kierunku pozwoli zdobyć podstawy, bez których trudno byłoby rozpocząć pracę w charakterze Project Managera. Jednak studia trwają długo, czasem nawet dwa lata. Do tego są to praktycznie same wykłady, a więc wiedza teoretyczna. Tymczasem specjalista z zarządzania projektami musi mieć również wiedzę praktyczną.

Szkolenie z zarządzania projektami jest doskonałe dla kogoś, kto chce podnieść swoje kwalifikacje. Jest kierownikiem, na co dzień pracuje nad projektami, ale zamierza usprawnić pracę swoją i swojego zespołu. Szkolenie z zarządzania projektami prowadzi doświadczony Project Manager. Pojawia się wiele warsztatów i praktycznych problemów. Dzięki temu szkolenie ma charakter ćwiczeń. Nie ma teorii, raczej analizy konkretnych sytuacji. Niektóre szkolenia są bardzo sprecyzowane i mogą dotyczyć konkretnego obszaru, na przykład metodyki. To także okazja do przedyskutowania swoich projektów i rozwiązań z innymi osobami zajmującymi się zarządzaniem.

Korzyści

I studia i szkolenia z zarządzania projektami wiążą się z szeregiem korzyści. W pierwszej kolejności dostajemy potwierdzenie w postaci dyplomu czy certyfikatu. W przypadku studiów możemy poznać nową branżę i zweryfikować, czy zarządzanie projektami jest czymś, w czym chcemy się specjalizować i pracować. Poza tym zarządzanie projektami jest uważane za jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków. Fachowców z tej dziedziny będzie się poszukiwało coraz więcej.

Z kolei w przypadku szkoleń udoskonalamy swoje umiejętności. Jesteśmy coraz bardziej cenionym pracownikiem i potrafimy tak pokierować zespołem i projektem, by był realizowany na czas, a same prace przebiegały z zachowaniem najwyższych standardów. Im lepsze wykształcenie i doświadczenie z zarządzania projektami, tym lepsze perspektywy czekają na kierownika. Nie tylko w polskich firmach. Może z powodzeniem ubiegać się o zatrudnienie w międzynarodowych koncernach.

 

Źródło: Artykuł partnera