Dodano: 04 czerwca 2018r.

Studenci z Częstochowy wygrali zawody łazików marsjańskich w USA

Łazik stworzony przez studentów z Politechniki Częstochowskiej wygrał prestiżowe zawody University Rover Challenge w USA. Zespoły z innych polskich uczelni znalazły się też na trzecim, czwartym i ósmym miejscu zawodów łazików marsjańskich.

Łazik biorący udział w konkursie University Rover Challenge

 

University Rover Challenge (URC) to międzynarodowy konkurs skierowany do studentów z całego świata. W jego ramach zespoły mają za zadanie zbudować jak najlepszy łazik marsjański. Rywalizacja odbywa się na symulowanej powierzchni Marsa, gdzie łaziki mają do wykonania szereg działań, takich jak pobranie próbek gruntu, pokonanie trudnego wzniesienia czy dokonanie napraw w zepsutym urządzeniu.

W tegorocznych zawodach na pustyni w Utah wzięło udział ponad 500 studentów z 35 zespołów z całego świata. Zawody rozgrywane są w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.

 

Tegoroczną edycję zawodów wygrali studenci z PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. Drugie miejsce zajęli ubiegłoroczni zwycięzcy konkursu - Mars Rover Design Team z Missouri University of Science & Technology. Na podium zmieścił się jeszcze zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej.

Na czwartym miejscu znalazł się zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, a na ósmym - University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego. Nieco gorzej poszło pozostałym dwóm zespołom z Polski - Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej zajął 19. miejsce, a KNR Team z Politechniki Warszawskiej - 32. miejsce.

- To nie pierwszy raz, kiedy drużyna z Politechniki Częstochowskiej staje na podium amerykańskich zawodów URC. Przypomnijmy, w ubiegłym roku zajęli wysokie, trzecie miejsce. Z kolei dla Politechniki Świętokrzyskiej to zdecydowanie udany debiut w tych zawodach  – mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, współorganizator ligi robotycznej Rover Challenge Series, do której należą m.in. prestiżowe europejskie zawody ERC oraz amerykańskie URC.

Zawodników czeka teraz powrót do kraju i przygotowania do jeszcze większego wydarzenia, jakim będą Europejskie Zawody Robotów Marsjańskich ERC, które odbędą się w dniach 14-16 września w Starachowicach z udziałem przedstawicieli NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej czy firm sektora kosmicznego.