Dodano: 18 stycznia 2021r.

Soczewki wewnątrzgałkowe sposobem na usunięcie zaćmy

Zaćma to choroba której przebieg może być niezwykle gwałtowny i może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Czy da się ją usunąć? Jakie sposoby będą najbardziej efektywne i bezpieczne? Sprawdź.

Oko

 

Czym jest zaćma?

Zaćma, zwana inaczej kataraktą, to zaburzenie narządu wzroku polegające na zmętnieniu soczewki oka. Może prowadzić do całkowitej utraty widzenia. Najczęściej spotykaną zaćmą jest zaćma starcza, dlatego osoby po 60 roku życia powinny niezwykle pilnie i regularnie badać swój wzrok i kontrolować rozwój zaćmy, jeśli ją wykryto. Zmętnienie soczewki oka może być wrodzone lub nabyte. Może pojawić się z powodu wielu urazów lub przyjmowania poszczególnych grup leków. Starzenie się oka i zaburzenia metabolizmu soczewki powodują zaćmę starczą. Zaćma bywa chorobą towarzyszącą cukrzycy lub krótkowzroczności, dlatego może pojawić się u osób młodszych.

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćma, katarakta, prowadzi do zmian w oku, w konsekwencji których może pojawić się zaburzenie widzenia z charakterystycznym niewyraźnym obrazem, efektem brudnych szkieł okularów, zamazanymi punktami w obrazie widzenia. Innym objawem jest utrata widzenia nasycenia barw. Kolory wydają się zgaszone, blade, bez swej naturalnej wyrazistości. U osoby cierpiącej na zaćmę można zaobserwować gołym okiem zmianę koloru źrenicy - nie jest ona czarna, lecz szarawa, jasna, jest to wynik zmętnienia soczewki. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, zaćma jest główną choroba narządu wzroku. Czy w takim razie istnieje skuteczny sposób na pozbycie się tej choroby?

Sposoby na zaćmę

Operacyjne usunięcia zaćmy to najczęściej wykonywane zabiegi okulistyczne. Zwykle dają dobre wyniki poprzez wszczepienie sztucznej soczewki. Jest to najbardziej skuteczny sposób na pozbycie się uporczywej choroby i powrót do komfortu codziennego życia. Zabieg usunięcia zaćmy jest niemal całkowicie bezpieczny, nieinwazyjny i pacjent w dniu zabiegu wraca do domu. Jak wygląda taki zabieg? Pacjent zostaje miejscowo znieczulony i wykonuje się tzw. fakoemulsyfikację - rozbicie zmętniałej soczewki, by móc w jej miejsce wszczepić nową. Nacinana jest rogówka i wszczepiana nowa soczewka. Jest ona całkowicie bezpieczna, niewyczuwalna, przez co gwarantuje komfort użytkowania i poprawę jakości życia. Wszelkie porady dotyczące rekonwalescencji są udzielane przez lekarza okulistę, jednak warto przestrzegać kilku prostych zasad. Prócz regularnego przyjmowania antybiotyków czy kropel do oczu, które zostaną zapisane przez lekarza, a które mają za zadanie ograniczyć możliwość pojawienia się potencjalnych infekcji, należy dbać o wzrok poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem, a w kilka dni po operacji specjalnego opatrunku. Konieczne jest unikanie wysiłku fizycznego oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów. Zabieg usunięcia zaćmy pozwoli Ci odzyskać pełen komfort życia. Bez trudu będziesz mógł ponownie czytać książki, prowadzić samochód o zmroku, korzystać z telefonu komórkowego, szyć czy gotować.

Jak zapobiegać zaćmie?

Nie mamy zbyt dużego wpływu na występowanie zaćmy. Współczesna medycyna nie zna konkretnych powodów, od których ta utrudniająca życie choroba może się rozwinąć. Ze swojej strony możemy unikać szkodliwych społecznych uwarunkowań, które z pewnością nie wpływają korzystnie na cały organizm - jak palenie papierosów czy wystawianie się na szkodliwe dla ciała promieniowanie. Zapobieganie zaćmie może wspomóc dieta - bogata w witaminę C, E, luteinę. Warto wprowadzić do swojego menu zielone warzywa liściaste (np. szpinak, jarmuż). Pamiętaj, że najistotniejszą kwestia jest zgłoszenie się do lekarza w jak najkrótszym czasie po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. Zwlekanie nie jest dobrym pomysłem, gdyż szybsze zauważenie problemu zawsze prowadzi do szybszego jego rozwiązania i wdrożenia koniecznego leczenia.

 

Źródło: artykuł sponsorowany, fot. Pixabay