Dodano: 29 styczeń 2018r.

Rysie przyłapane przez wideopułapki koło Bielska-Białej

W dolinie Wapiennicy koło Bielska-Białej wideorejestratory nagrały dwa rysie. – Wiemy, że są tam na stałe – przyznał dr. Robert Mysłajek, wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

 

 

Populacja rysi w Polsce szacowana jest na około 300 osobników. W Beskidzie Śląskim żyją na pewno cztery dorosłe koty, w tym dwie samice. Widepułapki już niejednokrotnie rejestrowały je z młodymi.

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" prowadzi monitoring rysiów w Beskidzie Śląskim od 10 lat. Jak twierdzi wspomniany już wiceprezes stowarzyszenia, nagranie dowodzi, że „że młode osobniki opuszczają macierzyńskie terytoria i zakładają własne rodziny bardziej na północ”. - Tropiliśmy je już wcześniej i wiemy, że są tam na stałe – powiedział w rozmowie z PAP Mysłajek.

Według danych z 2011 roku, w Polsce żyje 296 rysiów, ale jeszcze 50 lat temu ich populację szacowano na około 150 osobników. Obecnie żyje w Kotlinie Biebrzańskiej, Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej, Boreckiej oraz na Pogórzu Karpackim. Rzadko spotykany na Roztoczu oraz w Puszczy Solskiej i na Polesiu Lubelskim.

Ryś osiąga rozmiary dorosłego owczarka niemieckiego. Zajmują bardzo rozległe terytoria – około 130 – 350 kilometrów kwadratowych. Za wyjątkiem samic z młodymi, rysie prowadzą samotnicze życie. To jedne z największych drapieżników w Europie. W naszym kraju są objęte ścisłą ochroną.

 


Źródło: PAP, fot. CC BY-ND 2.0/Tambako The Jaguar/ Flickr