Dodano: 22 październik 2019r.

Rusza konkurs fotograficzny Wiki Science Competition

Międzynarodowy konkurs fotograficzny Wiki Science Competition rusza już 4 listopada. W konkursie rywalizować będą fotografie przedstawiające świat nauki, obiekty badań i ich efekty. Zdjęcia zgłoszone do konkursu trafią do zbiorów Wikipedii. Na autorów najciekawszych fotografii czekają nagrody.

Rusza konkurs fotograficzny Wiki Science Competition

 

Konkurs organizowany jest przez ruch Wikimedia – społeczność stojącą za Wikipedią, wolną encyklopedią oraz jej projektami siostrzanymi. Za polską edycją konkursu Wiki Science Competition stoi Wikimedia Polska – stowarzyszenie promujące i wspierające polskojęzyczną edycję Wikipedii. Konkurs, jak informują w przesłanym komunikacie organizatorzy, ma na celu zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą.

Konkurs ma zachęcać nie tylko do tworzenia, ale przede wszystkim do dzielenia się swoją twórczością. Dlatego też fotografie nadesłane do konkursu trafią do zbioru Wikimedia Commons i będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii.

 

Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej. W jury zasiądą: dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczkowska - historyczka sztuki; dr Aleksandra Janusz-Kamińska - biolożka molekularna; lek. Paulina Łopatniuk - patomorfolożka; Sebastian Soberski - astronom; dr Wojciech Sternak – fotograf i kulturoznawca oraz Karolina Sulich – bioartystka.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto kocha i dostrzega wyjątkowość świata nauki. Nagrodami w tegorocznej edycji są karty podarunkowe w wysokości 1600, 1000 i 800 zł. Przyznanych zostanie również 6 wyróżnień z nagrodami w wysokości 100 zł.

„Ciężko wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać. Dlatego właśnie potrzebujemy fotografów, którzy zechcą ją fotografować i dzielić się efektami. Nasz konkurs został stworzony, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką” - czytamy na stronach internetowych polskiej edycji konkursu.

Konkurs Wiki Science Competition powstał na bazie organizowanego w Estonii w latach 2011-2013 konkursu fotografii naukowej. Idea przyjęła się i z czasem podobne konkursy zaczęły powstawać także w innych krajach. W ogólnoeuropejskim konkursie organizowanym w 2015 roku zdjęcia nadesłano z 32 krajów, w tym także z Polski.

Jak podaje stowarzyszenie Wikimedia Polska, dzięki konkursowi z 2015 roku udało się pozyskać 9793 plików na wolnych licencjach od przeszło 2200 uczestników konkursu. Przesłane na konkurs zdjęcia ilustrują tysiące artykułów Wikipedii w wielu językach, a jednocześnie stanowią bezcenną bazę ilustracji dostępnych dla całego świata.

Więcej informacji dotyczących konkursu można znaleźć na stronie: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Wiki_Science_Competition_2019_in_Poland

 

Fot.: Needpix