Dodano: 07 czerwca 2022r.

Recepta online, czy to legalne?

Najpierw wprowadzono system e-recept, następnie lekarze otrzymali uprawienia do wystawiania zwolnień lekarskich w ramach teleporady, a ostatnie wdrożenia dotyczyły e-skierowań oraz e-rejestracji. Rozwój telemedycyny w Polsce nabiera prędkości.

Recepta online, czy to legalne?

 

Recepta online w kilka minut

W pierwszych miesiącach trwania pandemii koronawirusa, większość z nas miała problem z dostępnością do lekarza prowadzącego. Niekiedy czas oczekiwania na wizytę wynosił nawet kilka tygodni, więc niektóre firmy stworzyły nową usługę tzw. recepty online. Można napisać, że był to krok milowy w rozwoju teleporad lekarskich, ponieważ w kilka minut można było otrzymać e-receptę. Nadmienić należy, że stworzenie usług związanych ze zdalnymi konsultacjami lekarskimi było możliwe dzięki systemowi e-recept, który został wprowadzony w 2019 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Ponadto e-ZLA również stało się przydatną funkcją, ponieważ system umożliwił wystawienie zwolnienia lekarskiego bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem.

Nadal wiele placówek medycznych świadczy e-konsultacje lekarskie, w których można otrzymać receptę online nawet w kilkanaście minut. Proces realizacji usługi jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać odpowiedni podmiot medyczny, a następnie usługę oraz formę kontaktu z lekarzem. Najczęściej e-konsultacja polega na wypełnieniu formularza medycznego. Ilość pytań jest zależna od procedur, które panują w placówce medycznej, lecz zawsze należy odpowiedzieć na pytania zgodnie z prawdą, ponieważ jest to odnotowane w dokumentacji medycznej. Niektóre informacje są raportowane do Ministerstwa Zdrowia (zgodnie z prawem). Jeżeli odpowiedź na pytania będzie budzić wątpliwości lekarza, to ma prawo skontaktować się z pacjentem celem dopytania o szczegóły. Lekarz jest odpowiedzialny za każdą decyzję medyczną, nawet jeżeli e-recepta jest wystawiona w formie zdalnej.

Po wypełnieniu ankiety medycznej, zazwyczaj należy dokonać płatności. Często są to płatności online lub z użyciem karty kredytowej. Warto mieć na uwadze, że konsultacja będzie możliwa do zrealizowania dopiero po zaksięgowaniu płatności, więc jest to szczególnie istotne w sytuacji zlecenia standardowego przelewu.

Jeżeli proces zostanie zrealizowany prawidłowo, to po kilkunastu minutach, powinna zostać przesłana wiadomość SMS z kodem e-recepty, który można zrealizować w każdej aptece w Polsce.

Legalność e-konsultacji lekarskich

Forma kontaktu z lekarzem wzbudza kontrowersje, lecz lekarze mają uprawienia do świadczenia zdalnych konsultacji, podczas których można uzyskać e-receptę, e-ZLA, czy e-skierowanie. Realizacja konsultacji może przypominać zakupy online, lecz należy pamiętać, że lekarz jest osobą decyzyjną, więc może odmówić wystawienia e-recepty lub zwolnienia. Natomiast jeżeli stwierdzi, że wnioskowane leki są nieodpowiednie, to może zaproponować inne leki, które mogą być skuteczne w ramach leczenia występujących dolegliwości. Warto przed konsultacją zajrzeć do regulaminu, ponieważ powinny być tam dokładnie opisane procedury związane z e-konsultacją lekarską. Ponadto należy przeczytać politykę prywatności, która dostarczy informacji w związku z zakresem przetwarzania danych osobowych.

Niekiedy pojawia się zarzut, że e-recepty są wystawiane przez boty. Osobą, która może wystawić receptę online jest lekarz, pielęgniarka oraz położna, a także inne osoby uprawione. Medyk, który wystawił e-receptę jest odpowiedzialny za decyzję, więc może ponieść konsekwencji w związku z wystawieniem e-recepty. Jest wątpliwe, aby to boty wystawiały recepty. Natomiast niektóre przychodnie online wykorzystują technologię sztucznej inteligencji lub mają wdrożone indywidualne systemy teleinformatyczne, które wspierają lekarza podczas świadczenia e-konsultacji.

Pomoc o każdej porze

Usługa recept online jest głównie przeznaczona dla osób, które stosują leki w ramach leczenia chorób przewlekłych lub korzystają z antykoncepcji hormonalnej. Są szczególne sytuacje, w których szybkie uzyskania e-recepty ma bardzo duże znaczenie. Tabletka dzień po, czyli tabletka w ramach antykoncepcji awaryjnej, powinna być zastosowana w najkrótszym możliwym czasie, dlatego w przychodniach online można e-receptę uzyskać nawet w nocy. Wystarczy wypełnić ankietę medyczną https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/, opłacić usługę i zaczekać na decyzję lekarza. Oczywiście, że jeżeli będą jakiekolwiek przeciwwskazania, to lekarz nie wystawi e-recepty. Należy też pamiętać, że z usług teleporad powinny korzystać tylko osoby pełnoletnie, zatem ciężko będzie uzyskać e-receptę osobie, która nie osiągnęła pełnoletniości.

Wnioskując o antykoncepcje awaryjną, warto sprawdzić na stronie przychodni, czy jest możliwość uzyskania e-recepty na tego typu leki. Lekarz, podobnie jak farmaceuta, może powołać się na klauzulę sumienia i odmówić wystawienia e-recepty. Bardzo często lekarze wykorzystują to prawo w sytuacji wystawiania recept na tabletki antykoncepcyjne.

Telemedycyna to przyszłość

Telemedycyna w Polsce dopiero raczkuje i jest głównie związana z usługami e-konsultacji lekarskich, lecz wiele firm pracuje nad nowymi rozwiązaniami, czy urządzeniami, które mają na celu wspieranie osób chorych przewlekle oraz ułatwiających diagnostykę na odległość.

 

Źródło: artykuł partnera