Dodano: 22 czerwca 2017r.

Ranking najlepszych superkomputerów świata. Prometheus z AGH wśród najlepszych

Opublikowano wyniki najnowszej edycji listy TOP500, na której znajdują się najmocniejsze komputery na świecie. W najnowszym notowaniu pozycję lidera utrzymała maszyna z Chin zostawiają konkurencję daleko w tyle. Prometheus z AGH uplasował się na 71. pozycji.

Procesor

 

Ranking TOP500 największych maszyn obliczeniowych na świecie ukazuje się dwa razy do roku. Najnowszą edycję listy ogłoszono podczas konferencji ISC High Performance we Frankfurcie. Na czele 49. edycji listy znów znalazła się maszyna Sunway TaihuLight z mocą obliczeniową 93 petaflopów (FLOP - FLoating point Operations Per Second – liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Drugie miejsce także przypadło Chińczykom z jednostką Tianhe-2, która może przetwarzać dane z mocą 33.9 petaflopów. Na trzeciej pozycji znaleźli się Szwajcarzy ze swoim superkomputerem Piz Saint o mocy 19,5 petaflopów.

Co ciekawe, USA znalazły się poza podium, które wydarli im Szwajcarzy. To dopiero druga taka sytuacja w historii rankingu. Najlepsza amerykańska maszyna to Titan o mocy 17,5 petaflopów, która zajęła czwartą lokatę. Jednak Stany Zjednoczone mają najwięcej superkomputerów w całym zestawieniu. 169 jednostek należy do USA. To wynik o dziewięć miejsc lepszy od Chin, które mają 160 takich maszyn. Oba te państwa górują nad resztą stawki. Następna Japonia ma zaledwie 33 superkomputery.

Jak w tym zestawieniu wyszli Polacy? Superkomputer Prometheus znajdujący się na Akademii Górniczo-Hutniczej i zbudowany przez firmę Hewlett-Packard według założeń opracowanych przez Cyfronet AGH znalazł się na 71. lokacie. We wcześniejszym notowaniu Prometheus zajmował 59. miejsce.

Prometheus o mocy obliczeniowej 2,4 petaflopa jest obecnie najszybszym superkomputerem w Polsce. Jest jedną z największych instalacji tego typu na świecie i jednocześnie pierwszą w Europie, opartą na technologii bezpośredniego chłodzenia cieczą. Superkomputer wykorzystywany jest m.in. do symulacji numerycznych, zaawansowanych wizualizacji czy analizy ogromnych zbiorów danych.

- Dzięki innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia cieczą, Prometheus jest jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów tej klasy na świecie. Jego efektywność energetyczna dorównuje systemom największych centrów danych na świecie, takich jak Google czy Facebook. Chłodzenie cieczą umożliwia ekstremalnie wysoką gęstość instalacji, dzięki czemu ważąca ponad 40 ton część obliczeniowa zajmuje powierzchnię tylko 18 m kw. i mieści się zaledwie w 20 szafach. By osiągnąć te same parametry, poprzednik Prometheusa – Zeus, musiałby zajmować aż 160 szaf – wyjaśniał w ubiegłym roku dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH prof. Kazimierz Wiatr.

W zestawieniu obecnych jest jeszcze pięć maszyny z Polski. Na 131. miejscu znalazł się HETMAN z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. W ubiegłorocznym zestawieniu był na 110. pozycji. Tuż za HETMANEM uplasował się Tryton zajmując 135. lokatę. To maszyna Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej i w poprzednim notowaniu zajmowała 114. pozycję. Na dalszych pozycjach znalazł się OKEANOS z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego – 161. pozycja – oraz BEM Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego Politechniki Wrocławskiej – 274. miejsce. Ostatnim superkomputerem z Polski w zestawieniu jest jednostka RH1288 V3 Cluster z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego, która zajęła 489. lokatę.

 

Źródło: TOP500, fot. RemazteredStudio/Pixabay