Dodano: 10 lutego 2018r.

Przy starcie rakiety Falcon Heavy pracował Polak, którego Polska kojarzy z... memów

Polski programista Tomasz Czajka pracował na systemami sterowania firmy SpaceX, która wystrzeliła we wtorek w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę - Falcon Heavy - poinformowało na swoich stronach internetowych Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Przy starcie rakiety Falcon Heavy pracował Polak, którego Polska kojarzy z... memów

 

Wystrzelona przez SpaceX rakieta Falcon Heavy wystartowała z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie we wtorek o godz. 21:45 czasu polskiego. Dwa człony wspomagające rakiety z powodzeniem powróciły na powierzchnię. Z kolei trzeci, główny człon rakiety Falcon Heavy po odłączeniu się od głównego segmentu rozbił się w wodzie, uszkadzając pływającą platformę do lądowania. Więcej na ten temat można przeczytać w tekstach: Misja, która może odmienić loty kosmiczne oraz Udany debiut rakiety Falcon Heavy.

"Wśród inżynierów oprogramowania, którzy pracowali nad systemami sterowania SpaceX, jest Tomasz Czajka – absolwent liceum im. KEN w Stalowej Woli i Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego" - czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI).

Jego dokonania są imponujące. Od 2007 roku Czajka pracował jako inżynier oprogramowania w głównej kwaterze Google, skąd w 2014 r. przeniósł się do SpaceX.

PTI przypomniało, że już w trakcie nauki w liceum Czajka osiągnął wybitne sukcesy, zdobywając w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej srebrny i dwukrotnie złoty medal. Natomiast w czasie studiów - najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, a potem na amerykańskim Purdue University – zdobył kolejne laury w najbardziej prestiżowych konkursach informatycznych. W 2003, 2004 i 2008 Czajka zwyciężył w konkursie TopCoder Open w Las Vegas, w 2003 r. w ACM International Collegiate Programming Contest w Beverly Hills, a w 2004 wraz z drużyną wygrał TopCoder Collegiate Challenge.

Ale to nie ze swoich dokonań Tomasza Czajkę zna pół Polski. W memach ze zdjęciem, które od lat pojawiają się w wielu miejscach w sieci i w różnych wariacjach, Tomasz Czajka siedzi przy stole wraz ze swoimi trzema kolegami (ten bez okularów). Zdjęcie zostało wykonane w 1997 roku na obozie naukowym w Zwardoniu. Zdobył wtedy drugie miejsce podczas odbywającej się tam olimpiady matematycznej.
Z powyższego zdjęcia żartował kiedyś cały polski internet. Teraz role się odmieniły. Cały internet zazdrości jednemu z bohaterów fotografii.
Wtorkowy lot był testem rakiety Falcon Heavy, a jego celem było sprowadzenie na ziemię trzech stopni maszyny. Rakieta ma zostać w przyszłości wykorzystana do przeprowadzenia prywatnej załogowej misji na Marsa. Założyciel SpaceX Elon Musk zapowiadał jej zorganizowanie do 2024 roku - wcześniej niż rządowa NASA.
 


 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski,