Dodano: 29 listopad 2016r.

Przełomowe odkrycie polskich paleontologów. Ozimek volans – największy latający gad z triasu

Badacze z Instytutu Paleobiologii PAN odkryli największego latającego gada z okresu triasu. Ozimek volans, bo tak nazywa się nowy gatunek, żył około 230 mln lat temu. Jego szczątki znaleziono w Krasiejowie w województwie opolskim.

Ozimek volans


Na pierwsze kości gada natrafiono w 2001 roku w dawnej kopalni iłu, ale jego szczątki wydobywano aż do 2013 roku. Ozimek volans mierzył około 90 centymetrów długości, a rozpiętość jego skrzydeł przekraczała nawet pół metra. Miał długie nogi, między nimi a tułowiem rozpięta była błona lotna. Z wyglądu podobny był do jaszczurki, choć, jak zauważył na konferencji prasowej doktor Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN (IP PAN), bardziej odpowiadałby mu opis skrzyżowania węża i nietoperza.

Naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie dysponują kilkoma całymi szkieletami gada. Posiadają też pojedyncze kości. Jak wyjaśnił kierownik badań – profesor Jerzy Dzik z IP PAN, nowy gatunek gada otrzymał nazwę na cześć gminy Ozimek, gdzie znaleziono szczątki. Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie "Acta Paleontologica Polonica".

Praca badawcza profesora Dzika i doktora Suleja trwała bardzo długo. Badacze przyznali, że mieli problem z opisaniem znaleziska, bo nigdzie na świecie nie znaleziono nic podobnego. – Sami byliśmy zaskoczeni – mówił Sulej.

- Zwierzę należało prawdopodobnie do przodków gadów latających i było wśród zwierząt szybujących zwierzęciem największych rozmiarów; żadne nie może się z nim równać. Dopóki nie zostanie znalezione nic większego, może pretendować do roli króla przestworzy w okresie triasowym - wyjaśniał prof. Dzik.

Poniżej film IP PAN.

 Źródło: national-geographic.pl, PAP – Nauka w Polsce, 24opole.pl,