Dodano: 03 lutego 2021r.

Przebadano największe polskie miasta pod kątem czystości w przestrzeni publicznej

Przygotowany przez zespół analityczny PSG Polska oraz Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa raport zawiera ranking największych polskich miast i panujących w nich warunków bakteriologicznych. Wymazy zostały pobrane z kilku miejsc, z którymi mamy najczęstszy kontakt na co dzień i na podstawie zsumowanej liczby bakterii stworzono listę miast od najczystszych do najbardziej zanieczyszczonych.

Przebadano największe polskie miasta pod kątem czystości w przestrzeni publicznej

 

Łódź, Bydgoszcz i Kraków w TOP 3 najczystszych polskich miast

Co brano pod uwagę w badaniu? Autorzy raportu poddali analizie takie miejsca i powierzchnie w polskich miastach jak: bankomaty, wózki w sklepach spożywczych, klamki w galeriach handlowych, poręcze na dworcach PKP.

Wielkimi zwycięzcami w wyścigu o palmę pierwszeństwa w rankingu najczystszych miast w kraju zostały kolejno: Łódź (1470 bakterii), Bydgoszcz (2340 bakterii) oraz Kraków (2440 bakterie). Na dalszych pozycjach znalazły się m. in. Białystok (2616 bakterii), Lublin (3120 bakterii) i Warszawa (5340 bakterii). Wrocław z wynikiem 4570 znalezionych bakterii zajmuje dopiero pozycję 6.

Dworce PKP z największą liczbą bakterii

W raporcie uporządkowano również powierzchnie poddane analizie od najbrudniejszych do najczystszych. Z pobranych wymazów wynika, że to na dworcach PKP znajdą się największe skupiska bakterii (18 396 bakterii), co z jednej strony może być związane z dużą liczbą osób, która się tam przemieszcza, a z drugiej ze zbyt rzadko prowadzoną na dworcach dezynfekcją. Kolejne miejsca w zestawieniu prezentują się następująco:

  • Bankomaty (11 284 bakterii),
  • Sklepy spożywcze (6 080 bakterii),
  • Galerie handlowe (4 520 bakterii).

Podsumowanie raportu

Celem badania było pokazanie, z jak dużą liczbą bakterii mamy do czynienia w przestrzeni publicznej. Wiele ze wskazanych drobnoustrojów może mieć przy tym szkodliwie działanie na ludzkie zdrowie, a nawet życie. Tylko systematyczna dezynfekcja przedmiotów i miejsc użytku publicznego w połączeniu z przestrzeganiem zasad higieny osobistej, może przynieść wymierne rezultaty. Warto dodać, że w każdej kategorii badanych powierzchni znaleziono liczne skupiska bakterii, w tym również pleśni, a suma znalezionych bakterii na 50 powierzchniach wyniosła prawie 54 370!

Dowiedz się, jak w poszczególnych kategoriach (bankomaty, galerie handlowe, sklepy spożywcze i komunikacja miejska) wypadły inne miasta sprawdzając cały cały raport na stronie PSG Polska.

 

Źródło: PGS Polska, fot. Jorge Lascar/ Wikimedia Commons/CC BY 2.0