Dodano: 05 stycznia 2017r.

Próba sił w Puszczy Białowieskiej. Żubry kontra wilki

Kamera zainstalowana w Puszczy Białowieskiej zarejestrowała krótką konfrontację między watahą wilków a stadem żubrów. Wystarczyła jednak tylko chwila, by przekonać się, kto jest prawdziwym królem puszczy.

Żubry


Fani Żubrów Online z pewnością widzieli już nieudaną próbę polowania watahy wilków, która przypuściła atak na stado odpoczywających żubrów. Jednak to się nie mogło udać. Wilki musiały obejść się smakiem. Król puszczy jest tylko jeden. Zobaczcie sami!

Miejsce ataku watahy to polana na skaju Puszczy Białowieskiej w Nadleśnictwie Browsk. W tym miejscu leśnicy wykładają karmę dla żubrów, ale raczą się nią nie tylko te zwierzęta. Na polanie często można spotkać zarówno żubry, jak i innych mieszkańców lasu. Dlatego Lasy Państwowe zainstalowały tam kamerę, która prowadzi całodobową transmisję z tego odcinka lasu. Transmisję można oglądać na stronach Lasów Państwowych.

W 2013 roku populacja żubrów na całym świecie wynosiła ponad 5200 osobników. To mniej niż populacja niedźwiedzi polarnych, których jest obecnie około 20 tysięcy i porównywalna liczba z populacją nosorożca czarnego – około 5 tysięcy. Według danych także z 2013 roku, w Polsce żyje ponad 1300 żubrów.

Populacja wilków w Polsce ma podobną liczebność. Dane Ministerstwa Środowiska mówią, że w Polsce w 2013 roku żyło 1122 wilki. Populacja tego zwierzęcia stale rośnie. Z danych wynika, że 15 lat temu Polskę zamieszkiwało około połowę dzisiejszej populacji.

 

Źródło: Lasy Państwowe