Dodano: 17 września 2019r.

Polskie uczelnie dopiero w siódmej i ósmej setce zestawienia THE World University Ranking

W ogólnoświatowym rankingu Times Higher Education World University Ranking, najlepsze z polskich uczelni - Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski - zajęły miejsca dopiero w siódmej i ósmej setce.

Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

W rankingu uwzględniono 1400 uczelni z 92 krajów. To około pięć proc. wszystkich uczelni wyższych na świecie. W ocenie pod uwagę brano kształcenie, umiędzynarodowienie, badania naukowe, wskaźnik cytowań i publikacji oraz współpraca z biznesem.

THE World University Ranking jest uznawany za jeden z trzech najbardziej cenionych – obok Academic Ranking of World Universities (tzw. ranking szanghajski) i QS World University Rankings.

 

Na pierwszym miejscu uplasował się University of Oxford z Wielkiej Brytanii. Drugą lokatę zajął amerykański California Institute of Technology. Na pudle znalazł się także University of Cambridge również z Wielkiej Brytanii.

Dalsze miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły: Stanford University, Massachusetts Institute of Technology, Princeton University, Harvard University, Yale University, University of Chicago oraz Imperial College London.

W zestawieniu sklasyfikowano 14 polskich uczelni. Najlepsze z nich: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski znalazły się w przedziale 601-800. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnika Gdańska zajęły miejsca w przedziale 801-1000.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet SWPS uplasowały się na pozycjach powyżej tysiąca.

Całe zestawienie można zobaczyć na stronie internetowej THE World University Ranking.